18 września 2023

Relacja z jubileuszu 90-lecia

W sobotę 9 września na stadionie miejskim w Brzesku obchodziliśmy Jubileusz 90-lecia Okocimskiego Klubu Sportowego. W tym dniu kibice oraz sympatycy naszego klubu mogli z wysokości trybun zobaczyć, aż trzy spotkania, w tym mecz Oldboyów, w którym wystąpili zawodnicy z lat 1993-1997 oraz 2005 – 2008. Warto dodać, że w przeciągu całego dnia nasz stadion odwiedziło ponad 1000 kibiców – uczestników, którzy razem z nami mogli tworzyć ten wyjątkowy dla nas dzień.

Na obchodach nie mogło zabraknąć również wyjątkowych osobistości. Klub miał zaszczyt zaprosić oraz gościć takie osoby jak: Poseł Józefę Szczurek-Żelazko, Marszałek Województwa Małopolskiego Martę Malec-Lech, Wicestarostę Powiatu Brzeskiego Macieja Podobińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierza Brzyka, Zastępcę Burmistrza Brzeska Grzegorza Bracha, Prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszarda Kołtuna, Prezesa Podokręgu PN w Nowym Sączu – Pawła Cieślickiego, Wiceprezesa ds. szkolenia podokręgu PN w Nowym Sącz Andrzeja Kuźmę, Honorowego Prezesa Podokręgu Piłki Nożnej w Brzesku Andrzeja Maślankę, Prezesa Podokręgu Piłki Nożnej w Brzesku Mirosława Nieć, Dyrektorów szkół z którymi współpracujemy.

Ponadto na uroczystościach Jubileuszu mogliśmy gościć przedstawicieli Firm, które od lat wspierają działalność klubu. Firmy, które były razem z nami w tym dniu to: CANPACK S.A., Carlsberg Polska, Firma Jawor, Andrzej Jarosiński AJ Izoterm.

Ten wyjątkowy dzień upamiętniający wszystkie lata oraz zawodników, trenerów i działaczy naszego Klubu nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie instytucji oraz firm, które tego dnia przyczyniły się do organizacji obchodów, a były to: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Firma CANPACK S.A., Firma Browar Okocim, Carlsberg Polska, Powiat Brzeski, Gmina Brzesko, Firma Granit, Firma Jawor, Firma Fabdruk – Michał Grabania, Agencja Ubezpieczeniowa Unilinik – Rafał Zając, Firma KAM-BUS- Grzegorz Kamiński, Bank Spółdzielczy w Brzesku, Firma Aj Izoterm – Andrzej Jaroisiński, Firma Elektro24 – Jakub Ogar, Firma ERBUD – Eryk Jurkiewicz, Arkadiusz Święcicki Sklep Fatima, Hurtownia Jędruś, Robert Kwiek, trenerzy Okocimskiego Klubu Sportowego (Sebastian Sępek, Jarosław Palej, Jan Kargul, Sebastian Klimczyk), Seweryn Kozub – Stowarzyszenie B-Aktiv, Firma Mascort Brzesko, Brzeskie Zakłady Komunalne oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Brzesku. Patronat medialny objęli Informator Brzeski – Maciej Mazur oraz Gazeta Krakowska.

Obchody otworzył Prezes Klubu Łukasz Baniak, który jako pierwszy zabrał głos. Przemówienie Prezesa, warto w tym miejscu zacytować:
„Szanowni Państwo jest mi niezmiernie miło przywitać wszystkich państwa na Jubileuszu 90-lecia i oficjalnie otworzyć te obchody. Kiedy 30 lat temu stałem w tym samym miejscu jako oficjalna delegacja klubu na obchody 60-lecia, Prezesem wówczas był obecny dzisiaj z nami Pan Senator Mieczysław Mietła, a Klub w tym okresie był na sportowym szczycie działalności.

Wtedy nawet w najbardziej odważnych marzeniach, planach czy deklaracjach nie przepuszczałem, że za 30 lat właśnie dzisiaj w rok jubileuszu 90-lecia stanę przed Państwem i jako Prezes Okocimskiego Klubu Sportowego przywitam zaproszonych gości i tak licznie zgromadzonych sympatyków i kibiców naszego klubu.

Szanowni Państwo, 90 lat historii tradycji, pięknych chwil i działalności. Dziewięć dekad bogatej w sukcesy spuścizny sportowej Okocimskiego Klubu Sportowego. Tysiące wychowanych i ukształtowanych w klubie zawodników, zbudowanych charakterów przygotowanych właśnie tutaj między innymi do wkroczenia w dorosłe życie nie tylko sportowe, ale i zawodowe.

Setki trenerów pracujących z młodzieżą i dorosłymi zawodnikami na przestrzeni tych wielu lat wpajających im tożsamość i przywiązanie do biało-zielonych barw.

Setki działaczy, pracowników administracji, sponsorów, samorządowców, ludzi dobrej woli dla których Okocimski stanowił i nadal stanowi ważną integralną część społeczeństwa naszego miasta Brzeska. Nie sposób dzisiaj wymienić wszystkie sukcesy, zdobyte laury, wyróżnienia czy nazwiska.

Klub jeszcze do nie dawna wielosekcyjny jest od dziesięcioleci obecny na arenach nie tylko lokalnych ale również ogólnopolskich. Okocimski jest marką rozpoznawalną w całym kraju, a jego zawodnicy, trenerzy, działacze godnie reprezentują jego barwy i miasto Brzesko.

Nie jest to dzisiaj czas na przypominanie o chwilach w których działalność Stowarzyszenia była wystawiana na ogromną próbę, a takich momentów w historii było kilka. Sam doskonale je pamiętam bo razem z wieloma obecnymi tu dziś osobami mocno to przeżywaliśmy, martwiąc się o przyszłość klubu.

Na pewno należy wspomnieć, że dla wszystkich którzy pracowali, pracują i pracować będą, tworząc tę historię i rozwijając sportowo struktury klubu to Stowarzyszenie jest , było i zawsze będzie  ich drugim domem. Tutaj zostawiają to co najlepsze mogą dać, aby kolejne pokolenia mogły świętować następne jubileusze.

Szanowni zebrani przyjaciele Okocimskiego Klubu Sportowego podczas dzisiejszej uroczystości wielu z was będzie rozmawiać, wspominać oraz cieszyć się razem z bohaterami z dawnych lat. Będziecie z pewnością rozmawiać z obecnym młodym pokoleniem, które już w niedalekiej przyszłości będzie odpowiedzialne za kierowanie klubem. Chciałbym aby ten dzień spędzony dziś tutaj przy Okocimskiej 34, była dla wszystkich czasem wspólnego świętowania, ale też okazją do rozmowy o dalszych losach i kolejnych latach działalności Okocimskiego Klubu Sportowego, tak bardzo ważnego podmiotu na sportowej mapie Brzeska, regionu i kraju.

Bardzo dziękuje jeszcze raz wszystkim za przyjęcie naszego zaproszenia za tak liczne przybycie i uświetnienie swoją obecnością wspaniałej uroczystości jubileuszowej.”

Prezes podziękował również członkom zarządu, za prace oraz zaangażowanie, które wykonali przez te wszystkie lata swojej działalności. Słowa uznania skierował do Elżbiety Rysak, Rafała Zająca, Marcina Jurkiewicza, Dariusza Drużkowskiego, Macieja Pytki oraz Piotra Kościółka. – Prezes Łukasz Baniak podziękował tym osobom słowami: „Szanowni Państwo myślę, że jest to chyba ostatnia szansa aby podziękować temu zespołowi, z którym od wielu lat budujemy struktury naszego klubu. Budujemy Akademie. Przejęliśmy Stowarzyszenie w bardzo trudnym okresie. W roku 2016 tak niewielu dawało nam szanse na to, że uda nam się zrestrukturyzować klub i zbudować tak mocną Akademię. Szanowni Państwo przyjemnością oraz zaszczytem dla mnie jest pracować w takim zespole. Jeszcze raz bardzo dziękuje moim kolegom i życzę miłej zabawy i pięknego świętowania Jubileuszu”.

W części oficjalnej oprócz przemówienia Prezesa Klubu, głos zabrała przedstawiciel Firmy CANPACK S.A. Pani Magdalena Pająk, która oprócz osobistych  podziękowań przeczytała list gratulacyjny od Wiceprezes dr hab. Małgorzaty Podreckiej, która wspiera Klub oraz Akademię Piłkarską CANPACK Okocimski.

„Szanowni Państwo z radością przyjęłam informację o przypadającej w tym miesiącu 90 rocznicy powstania Klubu. Stało się to dla mnie okazją do zapoznania się z historią. Zaskoczeniem była informacja, że początkowo był to klub przede wszystkim narciarski, a dopiero potem dołączyły sekcji piłki nożnej oraz innych dyscyplin. Dzisiaj Okocimski znany jest szczególnie z osiągnięć drużyny piłkarskiej. Jako CANPACK mam przyjemność współpracować z Klubem od wielu lat, a od 2017 roku jesteśmy partnerem Akademii Piłkarskiej CANPACK Okocimski Brzesko. Niezmiernie cieszy nas rozwój szkolenia dzieci i młodzieży, które dzięki znakomitej kadrze uczą się uczciwej rywalizacji oraz zdrowego stylu życia. Nie bez znaczenia jest działalność społeczna klubu, która przejawia się w organizowanie licznych imprez skupiającą lokalną społeczność.

Chciałbym również podkreślić fakt, że pracownicy CANPACK ogromnie cenią sobie działalność klubu i chętnie posyłają na zajęcia swoje pociechy. Pragnę serdecznie podziękować całemu Zarządowi za dotychczasową owocną i życzliwą współprace, a w szczególności dziękuje Panu Marcinowi Jurkiewiczowi, Panu Łukaszowi Baniakowi i Pani Elżbiecie Rysak. Całej społeczności Okocimski Brzesko gratuluje 90-lat małych i wielkich sukcesów, tak jak w wymiarze klubowym jak i indywidualnym. Wszystkim zaangażowanym w codzienne życie klubu życzę pomyślności oraz niespożytej siły i energii do dalszego działania oraz kolejnych pięknych jubileuszy. Do zobaczenia na stulecie klubu.”

Swoje gratulacje i podziękowanie złożyli również przedstawiciele Carlsberg Polska. Odczytano list gratulacyjny – „W imieniu całego Zarządu chciałam przekazać życzenia wszystkim kibicom oraz sympatykom Okocimskiego Klubu Sportowego oraz osobą związanym z klubem dalszego rozwoju, udanych rozgrywek i sportowych sukcesów w kolejnych latach. Tworzycie bardzo ważną wartość dla lokalnej społeczności i jesteście znaczącym punktem na mapie naszego miasta. Dajecie możliwość realizacji pasji poprzez uprawianie sportu, ale także jako Okocimski Klub Sportowy macie swój wkład w kształtowanie charakteru i budowanie tężyzny młodego pokolenia. Sport i kibicowanie sportowe to wspaniała forma spędzania czasu, to bycie razem. Wspólne przeżywanie emocji to istotne aspekty życia dla wielu z nas. Za to bardzo dziękujemy.”

Wystąpienie miał również Zastępca Burmistrza Brzeska Grzegorz Brach, który oprócz gratulacji przekazał informację o planach przebudowy obiektu miejskiego przy ul. Okocimskiej 34. –„Szanowni Państwo oprócz wielu wspaniałych życzeń, oprócz wielu wyróżnień podsumowań i wspomnień, warto również powiedzieć o planach, które krystalizują się. Rada Miejska przeznaczyła w budżecie na rok 2023 i na kolejny kwotę 200 tys. na przygotowanie dokumentacji projektowej na kompleksową przebudowę stadionu. Koszt 200 tys. dotyczy jedynie dokumentacji, natomiast złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu na kwotę blisko 12 mln zł na przebudowę tego obiektu. Ten stadion po tylu latach wymaga kompleksowej przebudowy, a nawet modernizacji. Przez ostatnie cztery lata wsparliśmy klub może niewielka kwota, ale przekazaliśmy ponad 600 tys. zł. W imieniu władz samorządowych, Rady Miejskiej oraz Pana Burmistrza szanowny Panie Prezesie szanowni państwo serdecznie gratuluje 90-lecia. Ważną dla nas rzeczą jest, że lada moment pojawi się projekt oraz profesjonalna dokumentacja nowego obiektu. Mam nadzieje, że kolejny jubileusz odbędzie się w zupełnie innych, lepszych już warunkach.”

Na koniec części oficjalnej Zarząd Klub wręczył pamiątkowe statuetki oraz medale dla firm oraz osób, które wspierają klub, dzięki którym tak na prawdę może funkcjonować. Specjalne statuetki otrzymali:  Firma CANPACK S.A , Gmina Brzesko, Firma Carlsberg Polska, Powiat Brzeski oraz były Prezes Okocimskiego i Senator Mieczysław Mietła.

Klub nie zapomniał również o osobach związanych z działalnością klubu, wręczając im pamiątkowe medale 90-lecia. Otrzymali je: Lesław Kołodziej, Adam Bocheński, Stanisław Myszka, Zbigniew Zydroń, Arkadiusz Śliwa, Waldemar Jachta, Jarosław Palej, Sergiusz Kostecki, Tomasz Mikuliński, Wiesław Gibes, Dawid Zachara, Antoni Klupa, Rafał Niżnik, Zbigniew Kordela, Małgorzata Fudala, Andrzej Jarosiński, Mirosław Nieć.

Nagrodę za wieloletnią działalność trenerską otrzymali również: Tomasz Rogóż oraz Marek Małysa.

Medal 90-lecia Klubu otrzymały również: Poseł Józefa Szczurek-Żelazko oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech

Na koniec głos zabrała Marszałek Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech wręczając klubowi, bardzo ważne odznaczenie Samorządu Województwa Małopolskiego – Srebrny Medal Polonia Minor.

Skierowała również słowa: To ten moment, kiedy dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju klubu. To też doskonała okazja, aby spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie wszystkie sukcesy klubu. Od samego początku Brzesko Okocim było miejscem, gdzie młodzi ludzie mogli rozwijać swoje pasje, talenty i umiejętności sportowe. Jednak sukcesy sportowe to jedna strona medalu. Klub był bowiem miejscem, gdzie przede wszystkim kształtowano charaktery oraz wartości młodych ludzi. Z okazji Jubileuszu jako wyraz uznania za zasługi na rzecz krzewienia sportu oraz pracę na rzecz Małopolan Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego postanowił nagrodzić klub Srebrnym Medalem Polonia Minior. Serdeczne gratulacje.”

Po oficjalnych przemówieniach, podziękowaniach i gratulacjach, prowadzący część oficjalną Tomasz Karwala zaprosił wszystkich zaproszonych gości na poczęstunek, przy którym prowadzone były rozmowy, wspomnienia i plany na przyszłość Klubu.

Komentarze