1 kwietnia 2020

Kartka z kalendarza: Awans do III ligi

Przedstawimy kolejne wspomnienia z udziałem Okocimskiego Brzesko. Tym razem wspominać będziemy historyczny awans do III ligi, który piłkarze z Brzeska wywalczyli wiosną 1991 roku.

Lata 80-te stały pod znakiem występów Okocimskiego na szczeblu IV ligi. Piłkarze z miasta piwa zyskali miano ligowego średniaka. Pech chciał, że w 1988 roku przeprowadzono reorganizację rozgrywek, w wyniku której zawodnicy z Brzeska zostali zdegradowani do V ligi. Na szczęście „Piwosze” po ligowych opłotkach tułali się zaledwie rok.
– Rzeczywistość przeszła jednak wszelkie oczekiwania. Stosunkowo wcześnie z rywalizacji odpadli piłkarze Metalu (Tarnów), walkę o awans próbowali nawiązać piłkarze Dąbrovii (Dąbrowa Tarnowska). Na zawodników z Brzeska nie było jednak mocnych. Rozgrywki ukończyli na I miejscu, z przewagą nad następną w tabeli Dąbrovią aż 9 pkt. Awans do ligi międzyokręgowej stał się więc faktem – czytamy w Gazecie Krakowskiej. Co ciekawe w sezonie 1989/90 rywalem Okocimskiego w klasie okręgowej był zespół LZS Nieciecza, czyli protoplasta dzisiejszego Bruk-Betu Termaliki, który z powodzeniem występuje w Ekstraklasie.

Do sezonu 1990/91 przystępowali już w roli beniaminka IV ligi krakowsko-tarnowsko-nowosądeckiej. W tamtym czasie pieczę nad Okocimskim objął Ireneusz Salamon. Doświadczony wychowanek brzeskiego klubu mający za sobą występy w II-ligowej Wiśle Kraków oraz innych krakowskich zespołach Wawelu, czy Garbarnii zdecydował się na powrót w rodzinne strony. W tamtym czasie popularny „Iko” łączył prowadzenie drużyny z grą w drużynie Okocimskiego.

Początek lat 90-tych to pierwsze próby pozyskiwania zawodników spoza Brzeska. Zaczęto sprowadzać zawodników z innych klubów, myśląc o stworzeniu solidnej drużyny, która mogłaby pokazać się na wyższym szczeblu. W ten sposób do Okocimskiego z Tarnovii Tarnów trafili doświadczeni Dariusz Bojdo, czy w rundzie wiosennej Tadeusz Stachura. Okres gry w Wisłoce Dębica miał także najskuteczniejszy strzelec „Piwoszy” Marek Kozub. Założeniem trenera jak i zarządu klubu było jednak systematyczne wprowadzanie do składu młodych wychowanków. W tamtym okresie pierwsze szlify w zespole seniorów zbierali zdolni 16-latkowie: Rafał Policht, Tomasz Trestka czy Arkadiusz Śliwa. Wszyscy trzej reprezentowali później Okocimskiego w rozgrywkach III i II ligi. Początkowo wszyscy w Brzesku z rezerwą podchodzili do myśli o awansie, jednak wraz z upływem czasu szansa na historyczny awans stawała się coraz bardziej realna. Warto dodać, że na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek zadecydowano zatrudnieniu nowego trenera, którym został Ryszard Słowik (w przeszłości pracował m. in. w Unii Tarnów). Awans do III ligi zawodnicy Okocimskiego świętowali przed własną publicznością w zwycięskim meczu przeciwko Gościbii Sułkowice.

Runda jesienna:
Okocimski – Zawada Nowy Sącz 2:0 (Mariusz Marek, Marek Kozub)
Okocimski – Bronowianka Kraków 2:1 (Mariusz Marek x2)
Start Nowy Sącz – Okocimski 2:1 (Ireneusz Salamon)
Okocimski – Błękitni Tarnów 1:0 (Marek Kozub)
Tarnovia Tarnów – Okocimski 1:1 (Mariusz Marek)
Okocimski – Unia II Tarnów 1:0 (Dariusz Bojdo)
Hutnik II Kraków – Okocimski 2:2 (Dariusz Bojdo x2)
Okocimski – Igloopol Straszęcin 2:1 (Tomasz Mikuliński, Dariusz Bojdo)
Tamel Tarnów – Okocimski 0:3 (Marek Kozub x2, Dariusz Bojdo)
Okocimski – Grębałowianka Kraków 2:0 (Dariusz Bojdo, Marek Kozub)
Kabel Kraków – Okocimski 0:0
Okocimski – Harnaś Tymbark 1:1 (Dariusz Bojdo)
Gościbia Sułkowice – Okocimski 1:2 (Tomasz Mikuliński, Mariusz Marek)

Runda wiosenna:
Zawada Nowy Sącz – Okocimski 3:0
Bronowianka Kraków – Okocimski 1:1 (Dariusz Bojdo)
Okocimski – Start Nowy Sącz 4:0 (Marek Kozub x2, Tomasz Mikuliński, Tadeusz Stachura)
Błękitni Tarnów – Okocimski 0:2 (Dariusz Bojdo, Mariusz Marek)
Okocimski – Tarnovia Tarnów 1:0 (Mariusz Marek)
Unia II Tarnów – Okocimski 0:2 (Tomasz Mikuliński, Mariusz Marek)
Okocimski – Hutnik II Kraków 0:1
Igloopol Straszęcin – Okocimski 0:0
Okocimski – Tamel Tarnów 0:0
Grębałowianka Kraków – Okocimski 0:2 (Zbigniew Magiera, Marek Kozub)
Okocimski – Kabel Kraków 1:3 (Jacek Kukułka)
Harnaś Tymbark – Okocimski 1:2 (Andrzej Mleczko, Marek Kozub)
Okocimski – Gościbia Sułkowice 2:0 (Marek Kozub x2)

Tabela:
1. Okocimski 26/37/37-18
2. Igloopol 26/36/37-18
3. Tarnovia 26/34/46-20
4. Gościbia 26/33/44-23
5. Hutnik II 26/28/42-28
6. Bronowianka 26/28/44-30
7. Unia II 26/27/32-26
8. Kabel 26/25/42-36
9. Start 26/24/37-44
10. Harnaś 26/23/43-41
11. Tamel 26/22/18-36
12. Zawada 26/20/24-53
13. Błękitni 26/14/23-63
14. Grębałowianka 16/13/29-62

Strzelcy Okocimskiego: 10 – Marek Kozub, 9 – Dariusz Bojdo, 8 – Mariusz Marek, 5 – Tomasz Mikuliński, 1 – Jacek Kukułka, Zbigniew Magiera, Andrzej Mleczko, Ireneusz Salamon, Tadeusz Stachura.

W sezonie 1990/91 skład Okocimskiego prezentował się następująco:

Bramkarze: Rafał Kowalczyk, Andrzej Wąsik.

Obrońcy: Bogdan Chudyba, Józef Japa, Jacek Kukułka, Zbigniew Magiera, Ireneusz Salamon, Tadeusz Stachura, Bogdan Szot.

Pomocnicy i napastnicy: Dariusz Bojdo, Dariusz Jacoszek, Marek Kotarba, Mariusz Kozub, Andrzej Legutko, Mariusz Marek, Tomasz Mikuliński, Andrzej Mleczko, Rafał Policht, Krzysztof Potępa, Piotr Trestka, Tomasz Trestka.

Trener: Ireneusz Salamon (kolejka 1-22), Ryszard Słowik (kolejka 23-26).

Autor: Maciej Pytka.

2 lutego 2020

Galeria z sobotniego sparingu

Zapraszmy do zapoznania się z galerią zdjęć z sobotniego meczu sparingowego pomiędzy Olimpią Wojnicz, a CANPACK Okocimski Brzesko. Przypomnijmy, że spotkanie to zakończyło się pewną wygraną „Piwoszy” którzy pokonali gospodarzy 4:0. Autorem zdjęć jest Dawid Zachara.

22 grudnia 2019

Okocimski CUP rocznik 2010: Tarnovia najlepsza.

W sobotę 21 grudnia odbył się turniej III edycji „CANPACK Okocimski CUP” rocznika 2010. W rozgrywkach udział wzięło 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. Wśród nich znalazły się drużyny: SP Zostań Piłkarzem, Cracovia Kraków, GKS Glinik Gorlice, Dunajec Nowy Sącz, Westovia Tarnów, Tarnovia Tarnów oraz dwa zespoły AP CANPACK Okocimski Brzesko. Zwycięzcą turnieju została ekipa Tarnovii, która w meczu finałowym pokonała gospodarzy 9:1.

W każdej grupie znalazły się po cztery zespoły. W pierwszej rywalizowały ze sobą: Tarnovia Tarnów, AP CANPACK Okocimski I, Glinik Gorlice i SP Zostań Piłkarzem. Natomiast w drugiej: Dunajec Nowy Sącz, Westovia Tarnów, AP CANPACK Okocimski Brzesko II oraz Cracovia Kraków. Najlepsze dwie ekipy z obu grup zapewniły sobie awans do półfinałów mistrzowskich, w których znalazły się: Tarnovia Tarnów i AP CANPACK Okocimski Brzesko I oraz Dunajec Nowy Sącz i Westovia Tarnów. Pozostałe drużyny walczyły w półfinałach pocieszenia.

Grupa A
1. Tarnovia Tarnów
2. AP CANPACK Okocimski Brzesko I
3. Glinik Gorlice
4. SP Zostań Piłkarzem

Grupa B
1. Dunajec Nowy Sącz
2. Westovia Tarnów
3. Crakovia Kraków
4. AP CANPACK Okocimski Brzesko II

W półfinałach mistrzowskich Tarnovia Tarrnów trafiła na Westovię, którą ograła aż 6:0. Z kolei pierwsza drużyna AP CANPACK Okocimski Brzesko wywalczył awans do finału po serii rzutów karnych, w których pokonał Dunajec Nowy Sącz 7:6 (1:1). W drugich półfinałach lepsi okazali się Glinik Gorlice, który zwyciężył drugą drożynę AP CANPACK Okocimski Brzesko oraz Cracovia Kraków, która pokonała również w rzutach karnych SP Zostań piłkarzem 4:3 (1:1).

Półfinały mistrzowskie
Tarnovia Tarnów – Westovia Tarnów 6:0
Dunajec Nowy Sącz – AP CANPACK Okocimski Brzesko I 1:1 (k. 6:7)

Półfinały pocieszenia
Glinik Gorlice – AP CANPACK Okocimski Brzesko II 4:1
SP Zostań Piłkarzem – Cracovia Kraków 1:1 (k. 3:4)

Mecz o 7 miejsce
AP CANPACK Okocimski Brzesko II – SP Zostań Piłkarzem 0:6

Mecz o 5 miejsce
Glinik Gorlice – Cracovia Kraków 3:0

Mecz o 3 miejsce
Westovia Tarnów – Dunajec Nowy Sącz 0:0 (4:3)

Finał
Tarnovia Tarnów – AP CANPACK Okocimski Brzesko I 9:1

W meczu finałowym spotkały się ponownie drużyny, które rywalizowały ze sobą w fazie grupowej. Jednak i tym razem zespół Tarnovii okazał się być lepszy pokonując gospodarzy aż 9:1. Z przebiegu całego turnieju zespół z Tarnowa wyglądał najlepiej pod względem piłkarskim i zasłużenie zostali zwycięzcami III edycji CANPACK Okocimski CUP rocznika 2010.

Po meczu finałowym zostały rozdane dyplomy oraz medale dla wszystkich uczestników sobotniego turnieju. Natomiast dla pierwszych trzech zespołów przewidziano dodatkowe puchary, które wręczyli Radna Powiatu Brzeskiego Elżbieta Kania oraz wicestarosta Powiatu Brzeskiego Maciej Podobiński.

Nie mogło zbraknąć również wyróżnień indywidualnych. Nagroda dla najlepszego zawodnika turnieju trafiła do Krystiana Płachno (Westovia Tarnów). Królem strzelców został Bartosz Witkowski, który zdobył aż 17 bramek (Tarnovia Tarnów). Natomiast nagroda dla najlepszego bramkarza powędrowała do Kamila Kościółka (AP CANPACK Okocimski Brzesko).

Końcowa tabela:
1. Tarnovia Tarnów
2. AP CANPACK Okocimski Brzesko I
3. Westovia Tarnów
4. Dunajec Nowy Sącz
5. GKS Glinik Gorlice
6. Cracovia Kraków
7. SP Zostań Piłkarzem
8. AP CANPACK Okocimski Brzesko II

Autorem zdjęć jest Piotr Kościółek.

14 grudnia 2019

Galeria oraz relacja z zakończenia roku

W piątek 13 grudnia w hali sportowej Publicznej szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku odbyło się zakończenie roku wszystkich zespołów klubu z Okocimskiej 34. Podczas imprezy zostały rozdane prezenty dla wszystkich zawodników oraz trenerów, które wręczyli przedstawiciele klubu dyrektor Akademii Marcin Jurkiewicz, wiceprezes ds organizacji i bezpieczeństwa Łukasz Baniak, wiceprezes ds finansów Rafał Zając oraz Radna Powiatu Brzeskiego Elżbieta Kania, wicestarosta Powiatu Brzeskiego Maciej Podobiński i Radna Gminy Brzesko Jadwiga Dadej.

Początek mikołajkowo-świątecznej imprezy zaczął się od prezentacji wszystkich zespołów Akademii Piłkarskiej CANPACK Okocimski Brzesko jaki drużyny seniorów. Następnie głos zabrał dyrektor Akademii Marcin Jurkiwicz, który w skrócie podsumował kończący się rok. Głos zabrali również Radni Powiatu Elżbieta Kania oraz Maciej Podobiński. Następnie wręczono przygotowane wcześniej prezenty oraz słodkości, z których najbardziej ucieszyli się najmłodsi adepci Akademii.

28 października 2019

Galeria: CANPACK Okocimski – Wolania Wola Rzędzińska

W swoim ostatnim meczu przed własną publicznością w rundzie jesiennej zespół CANPACK Okocimski uległ beniaminkowi z Woli Rzędzińskiej 0:1. Bramka na wagę trzech punktów padła w doliczonym czasie gry, a jej strzelcem został Dominik Minorczyk. Przedstawiamy galerię zdjęć  tego spotkania, jej autorem jest Piotr Kościółek.