20 lutego 2024

Marcin Jurkiewicz: -„Okocimski to marka rozpoznawalna w całej Polsce”

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem jakiego udzielił nam Dyrektor Akademii oraz Wiceprezes ds. sportowych Marcin Jurkiewicz. Rozmowa poświęcona został rozgrywką futsalowym w jakich ostatnio mamy przyjemność uczestniczyć. Zapraszamy do lektury.

Okocimski w tym roku mocno postawił na rozgrywki futsalowe. Oprócz rozgrywanych eliminacji do MMP poszczególnych zespołów, mogliśmy również emocjonować się rozgrywkami w CLJ w kategorii U19. Czy ta dziedzina sportu pomału wpisuje się na stałe w historię/struktury Klubu?

MJ: -Futsal to dyscyplina, która bardzo mocno rozwija się w całym kraju. Jest to dyscyplina, która pozwala nam przez pół roku pracować i rozgrywać turnieje, mecze o stawkę. Przede wszystkim futsal uczy pojedynków jeden na jeden, podejmowana szybkich decyzji, techniki, panowania nad emocjami, cierpliwości, ale futsal daje też ogromne emocje zarówno dla zawodników jak również dla widzów. Uczestnictwo w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Polski to możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie sportowym w piłce na hali, ale również: rywalizacja z drużynami z innych województw, wymiana cennych doświadczeń przedstawicieli klubów, a już sam fakt zakwalifikowania się do Mistrzostw Polski to duma dla każdego uczestnika. Muszę nadmienić również, że w obecnym sezonie rywalizowaliśmy jako grupa senior w Pucharze Polski w Futsal kwalifikując się do turnieju finałowego na szczeblu MZPN. Mam nadzieje ze futsal w Brzesku będzie się rozwijał i na stałe wpisze się w struktury Klubu i Miasta. Nasza infrastruktura, a właściwie jej brak tzn. brak pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią dla rozwoju piłki 11-osobowej sama wskazuje kierunek rozwoju dyscypliny związanej z piłką nożną. Co prawda deklaracje były składane przez władze samorządowe ale wiadomo, że taki obiekt jeśli powstanie to potrzeba czasu, a czas nam dawno już uciekł… Tak więc jeśli nie masz tego co byś chciał albo jest potrzebne, to korzystaj z tego co masz i dawaj maxa…

Wisienką na torcie w kończącym się roku jubileuszowym roku 2023 była organizacja przez Okocimski Finałów MMP w kategorii U13. Przedsięwzięcie to z pewnością zapisze się na kartach historii nie tylko Klubu, ale również i Miasta. Jak sam Klub podchodził do tego wydarzenia?

MJ: -Tak, zgadzam się. Organizacja Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Brzesku to tzw. wisienka na torcie w roku jubileuszowym Klubu. Przedsięwzięcie niesamowite, ogrom pracy w przygotowaniach aby każdy uczestnik mógł poczuć magię i rangę miejsca i turnieju, na którym się znajduje. Uważam, że zadanie wykonane zostało bardzo dobrze i super, że mogliśmy się pokazać na całą Polskę. Promocja klubu, Małopolski, powiatu, gminy była na wysokim poziomie co potwierdzają liczne podziękowania i gratulacje z całej Polski za przeprowadzenie wydarzenia w sposób profesjonalny.

CLJ U19 – nowy projekt PZPN, był bardzo dobrym pomysłem, a nasi zawodnicy mogli przez to jeszcze bardziej zdobywać cenne świadczenie futsalowe.

MJ: -CLJ U19 to świetny pomysł, który z tego co wiem będzie kontynuowany w kolejnym roku i mam nadzieję w latach następnych. Okres zimowy to bardzo długie oczekiwania na piłkę trawiastą, ligę oraz mecze o stawkę, a tutaj mogliśmy dzięki CLJ przeżywać emocje przez okres 3 miesięcy. CLJ to prestiżowa liga, która łączy 4 województwa. Cieszę się, że było duże zainteresowanie CLJ wśród naszych kibiców co pokazuje, że warto uczestniczyć  w tego typu rozgrywkach. Muszę zaznaczyć, że udział zapewnił nam odpowiedni współczynnik, który budowaliśmy przez kilka lat.

W rozgrywkach futsalowych stajemy się z roku na rok co raz mocniejsi, pokazuje to m.in. ostatni finał U17, gdzie zabrakło nam bardzo niewiele by awansować do półfinałów tego turnieju.

MJ: -Tak, w futsalu młodzieżowym jesteśmy coraz mocniejsi. Jesteśmy rozpoznawalni, często faworytami w grupach eliminacyjnych. Ostatni mecz na mistrzostwach w kategorii U17 z Rekordem Bielsko-Biała potwierdził naszą wartość. Oczywiście daleko nam do Rekordu pod kątem organizacyjnym i trzeba podchodzić z pokorą ale pamiętajmy, że nasze drużyny składają się z zawodników, którzy grają na trawie. Środki finansowe przeznaczane przez nasz Klub, a Rekord na futsal są nieporównywalne. Na palcach jednej ręki można policzyć ilu zawodników przez te kilka lat było z nami na futsalu spoza klubu, a Rekord ściąga najlepszych futsalistów z całej Polski do swojej szkoły. Chłopakom brakło szczęścia z Rekordem, ale uważam że medal przegraliśmy z Progresem Warszawa. W tym meczu po prostu  nie szło. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i pracować dalej. Brak strefy medalowej nie oznacza porażki w mistrzostwach. Wyszliśmy z grupy (jesteśmy w najlepszej 8-emce w Polsce), zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze w meczu na szczycie z Rekordem i zebraliśmy ogrom gratulacji za styl gry. Chwalili nas min. przedstawiciele władz futsalu PZPN oraz trener reprezentacji U19 – Łukasz Żebrowski. Kto wie, może doczekamy się powołań do kadry, a to byłby ogromny sukces.

Przed nami ostatnia szans w tej edycji MMP na walkę o medal, tym razem w kategorii U19. Jakie szanse zespół Okocimskiego ma w tej kategorii?

MJ: -Ostatnie mistrzostwa dla nas w tym roku. Sezon rozpoczął się w roku 2023 czyli w roku jubileuszowym dla naszego klubu i jeśli chodzi o futsal, to ten rok się jeszcze nie skończył. Tak więc rok jubileuszowy zakończymy mistrzostwami w Mielcu w kategorii U19. Jakie szanse? Kategoria U19 to królewska kategoria w futsalu młodzieżowym. Często zawodnicy grają w klubach extraklasy, 1 lidze w drużynach seniorów – tak wiec będzie mocna obsada. Naszą drużynę na pewno stać na wyjście z bardzo mocnej grupy i zdobyć medal. Chłopaki zwłaszcza z rocznika 2005 będą mieli ostatnią szanse w grupach młodzieżowych udowodnić, że zasługują na medal. Osobiście życzę im tego, gdyż jest to rocznik, który przeszedł wszystkie szczeble szkolenia na trawie i na hali w naszym Klubie. Chłopaki byli mistrzami małopolski w kategorii młodzik na trawie to teraz czas na mistrza futsalu na zakończenie przygody z piłką młodzieżową. Należy zwrócić uwagę, że posiadają mocne wsparcie młodszych kolegów z rocznika 2006 oraz uczestników finałów U17(chłopaki z rocznika 2007). Serdecznie zapraszam kibiców, kolegów, rodziny chłopaków do uczestnictwa i dopingu w Mistrzostwach, które odbędą się w ten weekend w Mielcu. Medal jest marzeniem każdego uczestnika i nikt się nie położy. Jestem przekonany, że zaprezentujemy się bardzo dobrze gdyż trenerzy, zawodnicy podchodzą do tego turnieju z nastawieniem na sukces, ale posiadają w swoich działaniach również pokorę, której brak często gubi na mistrzostwach.

Poprzez grę w corocznych eliminacjach, a nawet i samych finałach Okocimski stał się marka rozpoznawalną w tej dziedzinie sportu. Jakie opinie można usłyszeć od innych ludzi związanych z tym sportem.

MJ: -Okocimski to marka rozpoznawalna w całej Polsce.  Opinie są bardzo pochlebne i dające wiarę iż rozwiniemy naprawdę ciekawą dyscyplinę w Brzesku. Mówiłem już wcześniej, że trener kadry był pod wrażeniem naszej gry, a potwierdzeniem są słowa kiedy podczas meczu półfinałowego trener rozmawiał na wizji z komentatorem. Taka opinia dodaje energii do działań nie tylko trenerom, zawodnikom, ale również osobom, które budują struktury futsalu w Brzesku.

Czy Zarząd ma w planie stworzyć typową drużynę futsalową?

MJ: -Uważam, że w kolejnym sezonie powinniśmy zgłosić drużynę seniorów w futsalu do 3 ligi z celem awansu do ligi 2. W poprzednim sezonie mieliśmy drużynę zgłoszoną ale cel był szkoleniowy dla młodzieżowców. Dziś jesteśmy gotowi aby zgłosić drużynę senior z celem awansu do ligi wyższej. Posiadamy drużynę w U17, w U19 tzn. że mamy fundamenty do stworzenia drużyny senior. W ten sposób buduje się struktury w każdym poukładanym klubie. Tak naprawdę brakuje nam tylko hali widowiskowo-sportowej tak aby kibic mógł swobodnie oglądać mecz i czerpać z tego przyjemność. Posiadamy kilka fajnych hal w Brzesku i okolicach ale żadna nie jest dostosowana do wygody kibica pod kątem oglądalności (umieszczenie krzesełek pod odpowiednim katem, tak aby można było oglądać mecz na siedząco, a nie przy barierkach blokując widoczność innym). Futsal to emocje, które w meczu są gwarantowane od 1 do ostatniej sekundy –Marcin Jurkiewicz-Dyrektor Akademii/Wiceprezes.ds.sportowych

Komentarze