27 grudnia 2023

Podsumowanie Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu /Foto/

Za nami Finały Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu w kategorii U13, które rozegrane zostały w hali sportowej przy ul. Leopolda Okulickiego 2 w Brzesku. Bez wątpienia turniej ten, był historycznym wydarzeniem sportowym nie tylko w dziejach Klubu, ale również Brzeska. Organizacja Mistrzostw to również zwieńczenie roku jubileuszowego, w którym to Okocimski Brzesko obchodził swoje 90-lecie.

Rok 2023 był rokiem wyjątkowym dla Okocimskiego. Z jednej strony kibice, zawodnicy, trenerzy, sztab szkoleniowy oraz cały Zarząd musieli pogodzić się ze spadkiem z Małopolskiej IV ligi, a z drugiej strony wszyscy mogli świętować nie tylko obchody istnienia Klubu, ale także awans drugiej drużyny Okocimskiego do Ligi Okręgowej, który zapewnili młodzi adepci naszej Akademii. Także pierwszy zespół seniorów postarał się by końcówka roku była optymistyczna w walce o powrót do IV ligi, kończąc tegoroczne zmagania ze stratą dwóch punktów do miejsca premiowanego awansem.

Rok 2023 to także zaufanie władz Polskiego Związku Piłki Nożnej, który powierzyły Klubowi organizację prestiżowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu w kategorii U13, które rozegrane zostały w połowie grudnia.

Władze Klubu z powierzonego im zadania wywiązały się wzorowo. Organizacja stała na bardzo wysokim poziomie o czym świadczą komentarze trenerów oraz kibiców, którzy zawitali do Brzeska w tym czasie. Zwróćmy uwagę, że w Brzesku pojawiło się 16 najlepszych drużyn z całej Polski, które walczyły o złoty medal Mistrzostw Polski, a wraz z nimi pojawili się nie tylko ich rodzice, ale również kibice, którzy licznie wspierali swoje drużyny.

Sam Turniej rozegrany został w przeciągu trzech dni, począwszy od piątku, gdzie o godzinie 16:00 uroczyście otworzono Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Futsalu. Na ceremonii nie mogło zabraknąć zaproszonych gości, a byli nimi: Prezes Okocimski Klub Sportowy Łukasz Baniak, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa, Wicestarosta Maciej Podobiński, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Brzyk, Marszałek Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech, sekretarz komisji futsalu Piotr Zawodny, przewodniczący komisji futsalu Grzegorz Morkis, członek komisji futsalu Rafał Gnybek, przedstawiciel firmy CANPACK Arkadiusz Górski, przedstawiciele Podokręgu Piłki Nożnej Brzesko Mirosław Nieć oraz Andrzej Maślanka, Wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Jerzy Nagawiecki oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika Ryszard Ostrowski.

W oficjalnej części, podczas otwarcia Mistrzostw każdy z zaproszonych gości miał okazję, aby pogratulować, nie tylko władzą Okocimskiego organizacji Mistrzostw, ale również wszystkim zawodnikom biorącym udział w Mistrzostwach życząc im sukcesów, nie tylko sportowych ale i prywatnych. Następnie w części artystycznej występ taneczny przedstawiła Kamila Palej, która na swoim koncie ma 14 zawodów w Gimnastyce Artystycznej z czego 8 razy zakończyła je stając na podium. Kamila na swoim koncie ma m.in. I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Gimnastyki Artystycznej w Jaworznie, I Miejsce w Ogólnopolskim Walentynkowym Turnieju w Gimnastyce Artystycznej w Myślenicach oraz II Miejsce w XI Międzynarodowym Turnieju Wieliczka CUP. Na koniec swoje umiejętności pokazali zawodnicy Klubu Qi Karate Brzesko pod przewodnictwem trenera Konrada Irzyka.

Organizację oraz przebieg Mistrzostw pozytywnie ocenia również Dyrektor Akademii/Wiceprezes ds. sportowych – Marcin Jurkiewicz. „Kilka lat temu zawodnicy Okocimskiego byli wypożyczani do innych klubów w okresie zimowym aby mogli rywalizować w zmaganiach futsalowych. Nadszedł moment kiedy uznaliśmy w Klubie,  że warto wprowadzić futsal młodzieżowy w Brzesku i w przeciągu 5 lat staliśmy się ważnym podmiotem w rywalizacji o Młodzieżowe Mistrzostwo Polski. Z każdym rokiem robimy kolejny krok w rozwoju tej dyscypliny, a co za tym idzie kolejne awanse naszych drużyn do Mistrzostw Polski.

Futsal to prawdziwa skarbnica nauki dla kandydatów na piłkarzy. Futsal jest grą o wiele bardziej dynamiczną niż klasyczna piłka nożna, stąd wydaje się być narzędziem, które może być wykorzystywane zarówno do rozwijania zawodników jak i trenerów. Zawodnicy zdobywają nowe doświadczenia i rozwijają swoje umiejętności.

W ostatnim czasie przeprowadziliśmy kilka turniejów eliminacyjnych z powodzeniem organizacyjnym. Decyzja Polskiego Związku Piłki Nożnej o przyznaniu przeprowadzenia Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu U-13 to dla nas ogromne wyróżnienie. Organizacja mistrzostw to nie tylko hala i działania sportowe, organizacja mistrzostw to przede wszystkim dostosowanie obiektu do wymogów PZPN, ale również skoordynowanie i zapewnienie pobytu kilkuset osobom z całej Polski.

Mistrzostwa w Brzesku to z jednej strony wydatkowanie środków finansowych przez organizatora, ale również wpływ środków finansowych do naszego regionu, które pozostawiają przyjezdni goście w hotelach, restauracjach, sklepach. Dziś mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mistrzostwa zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny, a odbiór w całej Polsce jest bardzo pozytywny z czego jestem ogromnie dumny.

Dziękuję całej ekipie zaangażowanej w przygotowania bo to sukces każdego z nas. Sukces Okocimskiego Klubu Sportowego, ale również Powiatu Brzeskiego, Gminy Brzesko, Liceum Ogólnokształcącego – sukces całego regionu. Promocja naszego regionu była ogromna. Nadmienię, że nastąpiło ponad 30 parę tysięcy otwarć na kanale YouTube.  Kto wie, może w najbliższym czasie ranga mistrzowska zawita jeszcze do nas. Brzesko potrzebuje tego typu wydarzeń sportowych. Nie sposób wymienić wszystkich z osobna dlatego powiem krótko: ,,WIELKIE DZIĘKUJE DLA TYCH CO POMAGALI W ORGANIZACJI – DOBRA ROBOTA’’, ,, PRACA ZAWSZE SIĘ OBRONI”, a krytyka napędza – przynajmniej mnie mówi uśmiechnięty i zadowolony Marcin Jurkiewicz.

Zadowolenia z organizacji nie kryje także Wiceprezes ds. organizacyjnych – Elżbieta Rysak. –„Futsal wymaga  dużego wysiłku od zawodników, a od trenerów dobrej organizacji treningów, dlatego gratuluję zawodnikom oraz trenerom już osiągniętych sukcesów w rozgrywkach futsalowych. Dla nas jako Akademii CANPACK Okocimski Brzesko, organizacja Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futslau U-13 to nowe doświadczenie. Akademia liczy ponad 300 zawodników, więc mocno stawiamy na rozwój sportowy młodego pokolenia. Organizacja Mistrzostw to dla nas również kolejne doświadczenie oraz kolejna piękna karta historii Klubu z 90-letnią tradycją” – mówi Elżbieta Rysak.

Dla Akademii Piłkarskiej CANPACK Okocimski Brzesko jak i samego Brzeska, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, były wielkim wydarzeniem. Wsparcia prestiżowym zawodom udzieliła min: Firma CANPACK, Powiat Brzeski – Andrzej Potępa, Polski Związek Piłki Nożnej, Małopolski Związek Piłki Nożnej, Podokręg Piłki Nożnej Brzesko. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Mistrzostwa wsparli również: Firma ERBUD Eryk Jurkiewicz, Pizzeria Corleone, AJ Izoterm, Firma MTM-Budownictwo, Kam-Bus Grzegorz Kamiński, Hotel August, Informator Brzeski, Firma REKORD Bielsko-Biała.

Słowa podziękowania kierujemy również w stronę Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku Pana Ryszarda Ostrowskiego oraz pracowników szkoły za wsparcie i zaangażowanie.

 

 

Komentarze