12 września 2013

80 lat minęło

W miniony piątek i sobotę miały miejsce obchody 80 lecia istnienia Okocimskiego Klubu Sportowego. W programie klubowych urodzin przewidziano zarówno imprezy sportowe jak i kulturalne.

Okocimski KS, zgodnie z przyjętą tradycją, oficjalnie funkcjonuje od 6 września 1933 roku, kiedy to Wojewoda Krakowski nadał statut Okocimskiemu Klubowi Narciarskiemu, będącego protoplastą dzisiejszego Okocimskiego Klubu Sportowego.

Dokładnie 80 lat od decyzji wojewody minęło w ubiegły piątek, kiedy to na stadionie przy Okocimskiej bojem o ligowe punkty zespołów Okocimskiego i beniaminka I ligi – Energetyka ROW Rybnik rozpoczęły się obchody klubowego jubileuszu.

W sobotę, od godzin porannych do popołudniowych, w ramach obchodów święta klubu na boisku Okocimskiego rozgrywany był turniej o Puchar Carlsberga, w którym uczestniczyły zespoły pracowników piwowarskiego koncernu.

Najważniejsze jednak wydarzenia soboty miały miejsce od południa 7 września. Najpierw w kościele pw. Św. Jakuba odbyła się uroczysta msza święta odprawiona w intencji klubu oraz związanych z nim przeszłości, zmarłych już piłkarzy , trenerów, działaczy i pracowników. Uczestniczyli w niej szefowie MZPN w Krakowie , zarząd klubu , piłkarze , działacze , pracownicy oraz władze miasta i powiatu. Mszę koncelebrował ks. prałat Zygmunt Bochenek. Uczestniczył w niej poczet sztandarowy złożony z zawodników I drużyny , juniorów , młodzików.

Po mszy świętej uczestnicy jubileuszu udali się do brzeskiego Regionalnego Centrum kulturalno – Bibliotecznego, gdzie odbyła się uroczysta akademia, podczas której prezes OKS – Roman Pawełek przybliżył zebranym historię sportu w Brzesku i Okocimskiego Klubu Sportowego.

Istotnym momentem akademii było uhonorowanie, przez prezesów MZPN p. Jerzego Kowalskiego i p. Tadeusza Kędziora, klubu medalem 90-lecia PZPN. Takie same medale, a także złote, srebrne i brązowe odznaczenia wręczono licznemu gronu działaczy, piłkarzy i sponsorów Okocimskiego KS. Klub otrzymał także list gratulacyjny od prezesa PZPN – Zbigniewa Bońka, a także został wyróżniony okolicznościowymi pucharami otrzymanymi od władz miasta i powiatu.

Jubilat nie zapomniał o tych, którzy pracowali na jego osiemdziesięcioletni dorobek. Swoimi medalami okolicznościowymi Zarząd Okocimskiego KS odznaczył piłkarzy , sponsorów oraz miasto Brzesko. Wszyscy obecni, a zwłaszcza sponsorzy i działacze obdarowani zostali okolicznościowymi upominkami , a następnie ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez restaurację Galicyjska w Brzesku.

Nie zabrakło jubileuszowego tortu oraz życzeń dla „sędziwego” jubilata. Spotkali się przy nim piłkarze i działacze ci obecni i ci sprzed wielu lat.

Komentarze