6 września 2015

82 lata Okocimskiego KS

Dokładnie 82 lata temu, czyli 6 września 1933 roku powstał Okocimski Klub Narciarski (protoplasta obecnego Okocimskiego KS).

Fragment meczu Okocimskiego z Wisłoką Dębica z sezonu 1994/95. W akcji Rafał Niżnik / Fot. Marek Szczupak

Na przestrzeni lat klub kilkukrotnie zmieniał nazwę. Miała na to wpływ przede wszystkim ówczesna sytuacja polityczna. W sezonie 1950/51 drużyna pod szyldem Spójni Okocim doszła do 1/8 finału Pucharu Polski ulegając dopiero Stali Lipiny. Przez kilka kolejnych lat „Piwosze” występowali jeszcze jako Sparta Okocim, po czym powrócono do aktualnej nazwy Okocimski KS.

Największe sukcesy brzeski klub święcił w latach 90-tych. Wtedy po raz pierwszy piłkarze Okocimskiego KS awansowali na zaplecze ekstraklasy (ówczesna II liga), w której występowali nieprzerwanie przez 5 sezonów. W sezonie 1994/95 ekipa pod wodzą trenera Witolda Mroziewskiego zajęła 4 miejsce w rozgrywkach II ligi, a rok później awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski.

Po wycofaniu drużyny seniorów z rozgrywek drugoligowych w 1998 roku piłkarze na kilka ładnych lat utknęli w IV lidze. Dopiero w 2006 roku po wygraniu barażów z Puszczą Niepołomice „Piwosze” awansowali do ówczesnej III ligi. Kolejne lata to występy na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W 2012 roku ekipa Krzysztofa Łętochy powtórzyła osiągnięcie starszych kolegów z 1993 roku i po raz kolejny awansowała na zaplecze ekstraklasy. Przygoda z nową I ligą trwała jednak tylko 2 sezony, po czym brzeszczanie spadli do II ligi.

Przy okazji jubileuszu klubu warto wspomnieć o pozostałych sekcjach, które jeszcze do niedawna działały przy Okocimskim KS. W sezonie 1993/94 siatkarze wygrali opolski turniej finałowy o wejście do II ligi. W sezonie 1998/99 awansowali do I ligi serii B. Po roku gry na tym szczeblu rozgrywek spadli do II ligi, w której występowali nieprzerwanie do 2007 roku. Przez wiele lat prowadzono także szkolenie w sekcji tenisa ziemnego.

Komentarze