"Co słychać u byłych Piwoszy" – Sergiusz Kostecki

Sergiusz Kostecki. Jeden z niewielu wychowanków Okocimskiego Klubu Sportowego, który odnosił sukcesy z OKS-em. Król środka pola, nieustępliwy, waleczny i co najważniejsze nasz – z Brzeska

Swoją piłkarską karierę zaczynał na boisku przy ul Mickiewicza w Brzesku, w juniorach Okocimskiego. Szybko jednak ówcześni trenerzy I drużyny OKS dostrzegli w Sergiuszu ogromny potencjał i talent. Został zaproszony na treningi pierwszego zespołu. Wypadł na tyle dobrze że na stałe zadomowił się w I drużynie Piwoszy.

Sezon 2002/2003 to pierwsze kroki Sergiusza w dorosłym futbolu. Opiekunem Piwoszy był wówczas Andrzej Iwan, który nie bał się zaryzykować i śmiało postawił na 15 letniego Kosteckiego w rozgrywkach IV ligi.

Pierwsze sukcesy „Sergio” z Piwoszami święci w sezonie 2005/2006. Najpierw regularnie występuje w rozgrywkach Pucharu Polski. We wstępnej rundzie zalicza pełne 90 minut w wygranym 5:1 meczu z Górnikiem II Łęczna.
Później w I rundzie w spotkaniu z Ruchem Chorzów Sergiusz występuje w pierwszym składzie i zalicza 45 min (po przerwie został zmieniony przez Pawła „Szerszenia” Pachotę).

Następnie w pamiętnym meczu z Lechem Poznań (3:3) Kostecki w Brzesku gra przez 82 minuty, (został zmieniony przez Marcina Manelskigo) pokazując się na tle ekstraklasowego klubu z bardzo dobrej strony. W rewanżu na Bułgarskiej w Poznaniu, nasz wychowanek gra pełne 90 minut, a Okocimski mimo walki ulega „Kolejorzowi” 4:1 (bramka dla OKS Sławek Jagła).

Sergiusz staje się mocnym punktem Piwoszy. Piłkarz ten ocierał się już o młodzieżową reprezentację Polski. Pytała o niego Cracovia, dzwonili menedżerowie. Dla „Sergia” priorytetem była jednak matura i z transferu do mocniejszego klubu nic nie wyszło.

Sezon 2007/2008 to walka Okocimskiego w III lidze. Sergiusz jest wtedy pewnym punktem brzeskiej jedenastki i rozgrywa 28 meczów w tym 25 razy wychodzi w I jedenastce (8 pełnych meczów, 3 mecze Sergio wchodzi z ławki) oraz otrzymuje 4 żółte kartki.

Kolejny sezon czyli 2008/2008, to występy Piwoszy w nowo utworzonej II lidze. Sergio występuje w 18 meczach z czego 5 w I składzie, oraz 13 razy wchodzi z ławki rezerwowych. (3 żółte kartki). W 15 kolejce Okocimski gra na wyjeździe z Sandecją a Sergiusz w 5 minucie spotkania zdobywa bramkę dla OKS-u.

Sezon 2009/2010 to drugi sezon Piwoszy w II lidze. Nasz bohater rozgrywa 24 ligowe spotkania z czego 14 od pierwszej minuty (7 pełnych), oraz 10 razy wchodzi na plac gry z ławki rezerwowych. Sergio gra czysto i przez cały sezon nie zostaje ukarany ani jedną kartką!

Rozgrywki w sezonie 2010/2011 to ostatni rok gry Sergiusza w biało-zielonych barwach. Kostecki rozgrywa 21 spotkań, z czego 13 w I składzie (7 pełnych) oraz 8 razy wchodzi z ławki i otrzymuje 3 żółte kartki.

Ostatni mecz Sergiusza w koszulce OKS, to spotkanie 28 kolejki II ligi, 11 maja 2011 roku Okocimski grał w Nadarzynie z tamtejszym GLKS-em. „Sergio” wchodzi na boisko w 87 minucie gry zmieniając Wojciecha Wojcieszyńskiego. (Ostatnie spotkanie Kosteckiego przy Okocimskiej 34 to mecz 25 kolejki II ligi pomiędzy Okocimskim a OKS-em 1945 Olsztyn, wygrany przez Piwoszy 1:0. „Sergio” wchodzi na boisko w 69 minucie zmieniając Wojcieszyńskiego. Było to 23 kwietnia 2011 roku)

Po przygodzie z Okocimskim, wychowanek Piwoszy związał się kontraktem z III ligową Unią Tarnów. Swój debiut zaliczył 11 sierpnia w wyjazdowym spotkaniu z Dalinem Myślenice, gdzie w 72 minucie spotkania zmienił innego byłego Piwosza Łukasza Popielę.

Sezon 2011/2012 to czas w którym „Sergio” odbudowuje się piłkarsko. Regularnie występuje w podstawowym składzie „Jaskółek” i staje się pewnym punktem drużyny, która awansuje do II ligi. Ogólnie występuje w 26 meczach III ligi z czego 20 w I składzie (18 pełnych) oraz 6 razy wchodzi z ławki rezerwowych. Zdobywa również dwie bramki. Pierwszą w spotkaniu z Limanovią Limanowa w 33 minucie spotkania, a drugą w meczu z Janiną Libiąż w 35 minucie i pięciokrotnie zostaje karany żółtą kartką.

W sezonie 2012/2013 Sergiusz rozpoczyna grę w barwach Unii od 12 kolejki. Ponownie udowadnia że jest mocnym punktem drużyny Rozgrywa 19 meczów (wszystkie od pierwszej minuty) i zdobywa jedną bramkę w spotkaniu z Siarką Tarnobrzeg. Zostaje ukarany siedmiokrotnie żółtą kartką i raz czerwoną (za dwie żółte).

Przed sezonem 2013/2014 z powodów finansowo-organizacyjnych Unia Tarnów nie otrzymała licencji na grę w II lidze i została zdegradowana klasę niżej. Wielu zawodników opuściło drużynę „Jaskółek”. W tej grupie był również „Sergio”.

Tuż przed startem rozgrywek, Kostecki związał się z IV ligowym beniaminkiem Sokołem Borzęcin Górny. Na IV-ligowych boiskach zagrał do tej pory w 8 spotkaniach, strzelając 4 gole (w tym w ostatni weekend w meczu z Wolanią)

Sergiusz jako wychowanek Piwoszy na stałe zapisał się w pamięci kibiców brzeskiej jedenastki. Przez całą karierę występował w OKS-ie w koszulce z numerem 15, którą później przez jakiś czas nosił Dawid Dynarek, a obecnie nikt nie gra z tym numerem na koszulce.

Sergiuszowi dziękujemy za ośmioletnie reprezentowanie Piwoszy, oraz życzymy wielu sukcesów w dalszej karierze