31 marca 2023

Zapowiedź: Okocimski vs Kalwarianka

Po dwóch porażkach z rzędu zespół Okocimskiego Brzesko stanie przed szansą zrehabilitowania się i zdobyciu pierwszych punktów w rundzie wiosennej sezonu 2022/2023. Szansę ku temu zawodnicy będą mieć już w najbliższą sobotę 1 kwietnia, podejmując na własnym stadionie Kalwariankę Kalwaria Zebrzydowska. Początek spotkania wyznaczono na godzinę 11:00 na stadionie przy ul. Okocimskiej 34 w Brzesku. Głównym arbitrem sobotnich zawodów zostanie Artur Smoleń, z kolei na liniach pomagać będą mu Mateusz Sarna oraz Przemysław Grębski.

Fot. Dawid Zachara

Sytuacja ligowa
Zespół z Kalwarii Zebrzydowskiej rundę wiosenną rozpoczął od starcia z liderem rozgrywek Wiślanami Jaśkowice. Mecz ten mimo starań gości zakończył się wygraną Wiślan, którzy pokonali Kalwariankę wynikiem 2:0. Obecnie zespół trenera Leszka Janiczaka plasuje się tuż nad „Piwoszami” mając na swoim koncie 10 punktów (3 zwycięstwa, 1 remis, 15 porażek). W ostatniej kolejce Kalwarianka pewnie pokonała na własnym terenie wyżej notowaną Limanovię Limanowa wynikiem 3:0. Strzelcami bramek w tym meczu został dwukrotnie Karol Stanek oraz Wiktor Kołodziej.

Nasz sobotni rywale zdecydowanie lepiej radzi sobie na własnym boisku, gdzie na 11 rozegranych spotkań, zanotował 3 zwycięstwa oraz jeden remis. Lepiej prezentuje się również bilans bramkowy, który wynosi 14:22. Zdecydowanie gorzej wyglądają statystyki w meczach wyjazdowych, gdzie drużyna nie zanotował ani jednego punktu, ponosząc aż osiem porażek, tracąc przy tym 29 bramek, a strzelając ich 12.

Najwięcej goli Kalwarianka traci w ostatnich 15 minutach meczu dając sobie wówczas strzelić aż 13 goli. Jeśli chodzi o gole strzelone to najwięcej mają ich w drugim kwadransie meczu pokonując bramkarzy ośmiokrotnie. Najskuteczniejszym strzelcem zespołu jest wymieniony wyżej Karol Stanek, który ma na swoim koncie aż 11 goli.

Fot. Dawid Zachara

Kadra
W okresie zimowym bardzo duży zaszło w szeregach zespołu z Kalwarii Zebrzydowskie. Po ruchach transferowych jakie dokonał Klub przed startem rundy rewanżowej widać, że za wszelką cenę Zarząd chce utrzymać zespół na obecnym poziomie rozgrywkowym. Do drużyny dołączyli tacy zawodnicy jak: Łukasz Rupa, Mahomed Helal, Karim Ashour, Daniel Wolak, Bartłomiej Fojt, Filip Handzlik, Dima Govorko, Kamil Bentkowski, Adrian Jurkowski oraz Łukasz Burliga. Bez wątpienia największym wzmocnieniem jest ostatni z wymienionych zawodników, który na swoim koncie ma 247 występów w Ekstraklasie. W swoim CV ma grę w takich klubach jak: Wisła Kraków, Ruch Chorzów czy choćby Jagiellonia Białystok.

Warto wspomnieć, że pozyskany w tej zimy Łukasz Rupa to zawodnik, który w latach 2009-2011 reprezentował barwy Okocimskiego Brzesko rozgrywając mecze na szczeblu II ligowym. Przez ten okres zawodnik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców.

Wszystkie wzmocnienia miały również wpływ na zawodników, którzy pożegnali się z zespołem, a są to m.in. Dawid Malik, Arkadiusz Kaczyński, Wojciech Jurek, Jacek Smyrak, Kacper Sajdak, Hubert Paździorko oraz Mateusz Oleksy.

W rundzie jesiennej w meczu obu zespołów lepsi okazali sie być „Piwosze”, którzy w meczy wyjazdowym pokonali gospodarzy wynikiem 2:1. Bramki na wagę trzech punktów zdobyli: Konrad Kuliszewski oraz Mateusz Cięciwa. Honorowego gola dla miejscowych zanotował z koli Wojciech Jurek.

Informacje w skrócie:
Miejsce w tabeli: 16
Ilość punktów: 10
Najlepszy strzelec: Karol Stanek (11)
Najwięcej żółtych kartek: Szymon Gołąb (6)
Najwyższa wygrana: 3:0 (Limanovia Limanowa)
Najwyższa porażka: 1:6 (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)

Sobotnie spotkanie dla obu drużyn będzie przysłowiowym meczem o „sześć punktów”. Zarówno Okocimski jak i Kalwarianka walczą o ligowy byt i każda zdobycz punktowa jest na wagę złota.  Mimo, że „biało-zieloni” nie najlepiej rozpoczęli rundę wiosenną to pokazali, że zdobyte punkty są kwestią czasu.  – ” Podchodzimy do tego meczu jak do każdego innego. Żeby się utrzymać potrzebujemy punktów, a czy my je zdobędziemy z Kalwarianką czy inny zespołem to już nie ma znaczenia. Podchodzimy do meczu z pełną determinacją oraz z pełnym zaangażowaniem, jednak zawsze to boisko zweryfikuje zarówno nasz jak i przeciwnika dyspozycję.” – mówi szkoleniowiec „Piwoszy”.

Okocimski w ostatniej kolejce mocno dał się we znaki Radziszowiance , która do samego końca spotkania mocno walczyła o jedną bramkowa przewagę. Zawodnicy z Brzeska pokazali w tym meczu, że są w stanie powalczyć z każdym zespołem o pełną pulę.” – W każdym meczu chcemy walczyć o trzy punkty. Po ostatnim meczu jesteśmy mocno zawiedzeni bo uważam, że nie byliśmy gorszym zespołem i zasługiwaliśmy w tym meczu przynajmniej na jeden punkt. Jestem przekonamy, że mimo przeciwności losy nie zdołuje nas to spotkanie, lecz zmotywuje do jeszcze cięższej pracy.”

Mimo nazwisk jakie widnieją w zespół Kalwarianki szkoleniowiec nie uważa, że ich zespół stoi na przegranej pozycji. -” Jeśli chodzi o kadrę Kalwarii to na pewno nastąpiło sporo zmian. My jednak nie patrzymy na przeciwnika pod kątem kto tam gra, tylko jak gra. Mimo to nasz przeciwnik wpisuje się w tą ligę, w której jest wielu zawodników z ligową przeszłością. Będziemy się starać wykorzystać nasze atuty by przechylić szale zwycięstwa na własną korzyść. – podsumowuje trener Sebastian Sępek.

Komentarze