27 grudnia 2022

Zmarł Andrzej Iwan

We wtorek 27 grudnia w Krakowie w wieku 63 lat zmarł były piłkarz reprezentacji Polski oraz były szkoleniowiec Okocimskiego Brzesko Andrzej Iwan.

W reprezentacji Polski Andrzej Iwan rozegrał 29 meczów, w których strzelił łącznie 11 goli. Był uczestnikiem Mistrzostw Świata w 1978 oraz 1982 roku. Na mundialu w Hiszpanii zajął z Kadrą trzecie miejsce. W swoim dorobku miał również cztery tytuły Mistrza Polski. W rozgrywkach ekstraklasowych rozegrał 269 meczów strzelając w nich 90 goli.

Swoje piłkarskie piętno odcisnął również jako szkoleniowiec Okocimskiego Brzesko, w którym pracował w latach 2003 – 2005. Pracę w naszym Klubie rozpoczął 02.01.2003 zastępując wówczas trenera Janusza Kubonia. Zespół pod jego wodzą w sezonie 2002/2003 zakończył na trzecim miejscu w IV lidze. W kolejnym sezonie zdobył z drużyną mistrzostwo IV ligi gr. wschodniej co dawało możliwość uczestniczenia w barażach o III ligę z Kmitą Zabierzów.  Z Okocimskim pożegnał się dokładnie 25 kwietnia 2005 roku, a jego miejsce zajął trener Zbigniew Kordela.

Z przyjściem trenera Andrzeja Iwana wiązano w klubie wielki nadzieje. Po półrocznym rozpoznaniu w klubie podjęto decyzję o szturmie na III-ligę. Miał w tym pomóc szkoleniowiec oraz kilku doświadczonych zawodników, których wówczas udało się ściągnąć do Brzeska m.in. Krzysztof Palej, Jarosław Dzięciołowski, Marcin Manelski oraz Jarosław Palej. Trener ściągnął do Brzeska również młodych Wiślaków takich jak: Piotr Stawarczyk oraz Tomasz Metz.

W czasie pracy w brzeskim klubie trener Andrzej Iwan nie bał się stawiać również na brzeską młodzież. Za jego kadencji w drużynie seniorów zadebiutowali w wieku 16 lat Sergiusz Kostecki, Jarosław Ulas, Bogumił Szafrański oraz 17-latkowie Łukasz Drużkowski oraz Tomasz Grzyb.

Rodzinie i najbliższym w imieniu Zarządu, trenerów, zawodników oraz pracowników Okocimskiego Klubu Sportowego składamy wyrazy szczerego współczucia.

Autorem zdjęć jest Maciej Pytka oraz Szczepan Zydroń

Komentarze