6 września 2022

89-lecie Okocimskiego Brzesko

Właśnie dziś swoje 89-lecie świętuje Okocimski Klub Sportowy Brzesko. Jeden z największych oraz najbardziej zasłużonych Klubów w naszym regionie, który w swojej historii ma grę m.in na zapleczu ekstraklasy oraz dwa występy w 1/8 finału Pucharu Polski. 

Największe sukcesy brzeski klub święcił w latach 90-tych. Wtedy po raz pierwszy piłkarze Okocimskiego KS awansowali na zaplecze ekstraklasy (ówczesna II liga), w której występowali nieprzerwanie przez 5 sezonów. W sezonie 1994/95 ekipa pod wodzą trenera Witolda Mroziewskiego zajęła 4 miejsce w rozgrywkach II ligi, a rok później awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski.

„Piwosze” sukces z lat 90 powtórzyli w roku 2012 awansując wówczas na zaplecze ekstraklasy. Przygoda na szczeblu pierwszoligowym trwała dwa sezony, po czym brzeszczanie musi pogodzić się ze sadkiem do II ligi.

W historii Klubu nie brakowała również tych gorszych momentów. Na przełomie 2015 i 2016 klub stanął nad przepaścią organizacyjno-finansową co spowodowało wycofanie zespołu z rozgrywek centralnych. Ratowanie Klubu przyszło nowemu Zarządowi, który dzięki determinacji zdołał utrzymać wszystkie grupy młodzieżowe, z kolei drużyna seniorów oparta była na wychowankach Okocimskiego.

W klubie prężnie rozwija się również Akademia Piłkarska, którą dzięki zaangażowaniu sponsora generalnego firmy CANPACK jestem jedną z największych Akademii w regionie. Efekty szkolenia są widoczne  poprzez grę zespołów młodzieżowych w liga małopolskich oraz transfery młodych zawodników do klubów z wyższych lig. Ponadto Okocimski może pochwalić się wygraną w Systemie Pro Junior, w którym triumfował przez dwa sezony z rzędu.

Komentarze