12 kwietnia 2022

Czas na Puchar Polski

Już w najbliższą środę czeka nas prawdziwe piłkarskie święto jakie bez wątpienia będzie mecz w ramach 1/8 Finału Małopolskiego Pucharu Polski pomiędzy Wieczystą Kraków, a Okocimskim Brzesko. Spotkanie to rozegrane zostanie o godz. 16:30 na stadionie Wieczystej przy ul.  Kazimierza Chałupnika 16 w Krakowie. 

Osiągnięcia
Wieczysta Kraków do Klub, który został założony w 1942 roku. W swojej 80-letniej historii zespół rozgrywał swoje mecze głównie na boiska „B” oraz „A” klasy. W ostatnich latach „czarno-żółci” regularnie występowali w lidze okręgowej, a najwyższym poziomem na którym drużynie udało się rozgrywać swoje mecze to poziom czawartoligowy. Największe osiągnięcie Wieczystej to udział w 1/16 Pucharu Polski w sezonie 2021/2022. W meczu tym drużyna  odpadła z Garbarnią Kraków przegrywając 0:5. Wówczas do bramki Bartosza Plewka strzelali: Michał Klec, Daniel Morys, Michał Feliks, Bartłomiej Purcha oraz Bartłomiej Korbecki.

Rozgrywki ligowe
Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe to zespół z Krakowa jest bezapelacyjnym liderem IV ligi gr. zachodniej, mając na swoim koncie 59 punktów. Na ten wynik złożyło się 19 zwycięstw oraz 2 remisy. Warto wspomnieć, że zespół w obecnych rozgrywkach nie poniósł żadnej porażki. Imponująco wygląda również bilans bramkowy, który obecnie wynosi 105:11. W ostatniej kolejce podopieczni trenera Franciszka Smudy mieli rozegrać spotkanie z TS Węgrzce, jednak ze względu na wycofanie się zespołu z rozgrywek po rundzie jesiennej, Wieczysta otrzymała walkower i pewne trzy punkty.

Mimo przymusowej pauzy w rozgrywkach ligowy, Wieczysta zdołała rozegrać spotkanie sparingowe. Ich przeciwnikiem były rezerwy Podbeskidzia Bielsko-Biała, z którymi Krakowianie wygrała 4:1. Bramki dlaekipy znad Wisły  zdobyli: Mišák, Peszko, Linca oraz Hebek z rzutu karnego.

Kadra i sztab szkoleniowy
W kadrze Wieczystej Kraków trudno szukać zawodników anonimowych. W drużynie znajdują się zawodnicy, którzy w swoim piłkarskim CV mają grę nie tylko w ekstraklasie ale również w Reprezentacji Polski. Takich piłkarzy jak Sławomir Peszko, Radosław Majewski, Łukasz Burliga, czy choćby Michał Miśkiewicz nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tego dochodzi znany z gry w Legii Warszawa Thibault Moulin czy choćby Wilde-Donald Guerrier, który przez trzy sezony był podstawowym zawodnikiem Wisły Kraków.

Trenerem zespołu znad Wisły jest wspomniany wcześniej Franciszek Smuda, którego również nie trzeba przedstawiać. Jako trener prowadził takie kluby jak Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Legię Warszawa, Lecha Poznań czy choćby Zagłębie Lubin. W latach 2009-2012 był szkoleniowcem Reprezentacji Polski, kórą prowadził w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2012.

Bezpośrednie pojedynki
Oba zespoły nie miały zbyt wielu okazji do rywalizacji ze sobą. Jedną z nich był sezonie 1999/2000 gdzie obie drużyny rywalizowały na szczeblu czwartoligowym. W pierwszym meczu na boisku przy ul. Okocimskiej 34 zanotowano wynik 1:1. Strzelcami bramek w tym meczu zostali: Orzeł oraz Semper.

Okocimski: Kwiek – Pytka, Śliwa (58′ Małysa), Kulka (62′ R. Zając), Sakowicz, Orzeł, Marek, Poskrobko, Sacha, Turkiewicz, Policht.

Wieczysta: Szewczyk – Dąbrowski, Ścigalski, Habel, Zając, Cybulski (83′ Żurek), Krawczyk, Jarzmin, Kowacz (58′ Wnęk), Semper, Nowak.

W rudzie rewanżowej ponownie nie wyłoniono zwycięzcy, a wynik spotkania powtórzył sie z rundy jesiennej. Bramkę dla Okocimskiego zanotował tym razem Turkiewicz, a gola wyrównującego strzelił ponownie Semper.

Wieczysta: Janikowski – T. Liszka (69′ Ścigalski), J. Surowiec, Krawczyk (75′ T. Surowiec), Małota, Kozioł, Dąbrowski, Jarzmik, Cybulski, , M. Liszka, (63′ Nowak), Semper )90′ Król)

Okocimski KS: Kwiek – Policht, Śliwa, Szczepański, Marek, Sacha, (51′ Pachota, 67′ Seidler), Orzeł, Filipczak, Poskrobko, Kraczkiewicz, Turkiewicz.


Zawodników Okocimskiego nie trzeba zbytnio mobilizować na to spotkanie. Każdy z nich wie z jakimi zawodnikami przyjdzie się im mierzyć. Mimo to „Piwosze” jadą walczyć jak równy z równym, z chęcią sprawienia sporej niespodzianki. -„Nastroje są bojowe, jedziemy by pokazać się z dobrej strony. Mamy swój plan na ten mecz, ale przy takim zespole jakim jest obecnie Wieczysta może to nie wystarczyć. Jak na każdy mecz wyjdziemy skoncentrowani i na pewno każdy da z siebie maksa i będziemy starali się walczyć jak równy z równym.

Pewnie na 10 meczy rozegranych z Wieczystą  9 byśmy przegrali. Może przy tym jednym spotkaniu uda sie osiągnąć dobry wynik . Nie jedziemy na stracenie tylko jedziemy walczyć i zrobić co w naszych siłach by sprawić niespodziankę. Tak jak mówiłem mamy swoje założenia ale jak grasz z rywalem, który jakościowo przewyższa nas o kilka klas to ciężko o dobry wynik.” – – mówi szkoleniowiec Okocimskiego Jarosław Ulas.

Na pewno spotkanie to będzie wyjątkowe dla każdego z nas. Moi zawodnicy będą mogli sprawdzić się w grze z zawodnikami, którzy osiągnęli w piłce bardzo dużo. Wynik może okazać się tu sprawą drugorzędną. Każdy będzie zasuwał i nikt nie będzie odstawiał nogi. Uważam żeby osiągnąć dobry wynik z taką drużyną to trzeba mieć dużo szczęścia, a do tego trzeba dołożyć dużo walki oraz ambicji.

Zawodnicy Okocimskiego przystąpią do środowego meczu po zwycięskim pojedynku ze Skalnikiem Kamionka Wielka, z którym wygrali 2:0. Dla „Piwoszy” był to piąty mecz z rzędu, w którym zdobyli komplet punktów.

 

Komentarze