5 września 2021

Zmiany w juniorach starszych

Decyzją Zarządu zespół juniorów starszych został wycofany z rozgrywek Małopolskiej I ligi. Decyzja ta spowodowana jest reaktywacją drugiej drużyny seniorów, w której to właśnie mają występować zawodnicy grający w juniorach starszych.  Zmiany mają na celu przygotowanie zawodników do gry w piłce seniorskiej co jest celem każdego młodego zawodnika.

Obecnie druga drużyna Okocimskiego rozgrywa swoje mecze w brzeskiej „B” klasie. Jednak celem drużyny będzie jak najszybszy awans do ligi okręgowej, w której docelowo mają występować.  Zawodnicy prowadzenie przez trenera Kamila Króla pokazali w tegorocznej edycji Pucharu Polski, że gra z zespołami z tej ligi nie sprawia im większego problemu eliminując m.in LKS Poręba Spytkowska oraz Jadowniczanka Jadowniki.

„Zespół juniorów starszych został wycofany z małopolskiej ligi, gdyż strategią Klubu i Akademii jest jak najszybsze przeprowadzenie zawodników do kategorii senior. Zawodnik w wieku juniora starszego tzn. 18, 19 lat powinien rywalizować na poziomie seniorów jeśli chce zostać piłkarzem.

Szkolenie się nie zmienia, ale rywalizacja w lidze już tak. Piłka juniorska powinna się kończyć na kategorii U-17, gdyż 18 latek w życiu codziennym uważa się za dorosłego, a wychodząc na boisko czuje się młodzieżowcem. Odwieczny problem w piłce nożnej jest przejście z kategorii junior do senior. Okazuje się, że najzdolniejszy junior nie potrafi poradzić sobie w grupie senior, nie potrafi odnaleźć się i aklimatyzacja trwa zbyt długo. Młodzi zawodnicy grają w CLJ, kończą wiek juniora i myślą ze są wspaniałymi zawodnikami, a okazuje się że nie potrafią sobie poradzić w lidze okręgowej.

Czas na zmiany w piłce nożnej celem wychowania mistrza. 19 lat to wiek w którym człowiek powinien już wiedzieć czy będzie piłkarzem, czy trzeba iść do pracy czy kontynuować edukację.

Celem jest awans do A klasy aby w przyszłym sezonie walczyć o awans do ligi okręgowej. Zawodnicy pokazali w Pucharze Polski ze mogą wygrywać, tak więc czas udowodnić swoją wartość. Jesteśmy Klubem, który wygrał w małopolskiej 4 lidze wschodniej Pro Junior System i nie zamierzamy tego zmieniać. Im więcej zawodników z akademii w seniorach tym większy bodziec do dalszego działania. Ten krok chciałem uczynić już dwa lata temu ale decyzja podjęta została teraz i jestem przekonany, że w przeciągu kilku lat będą kolejne kluby, które pójdą ta droga” – dodaje Marcin Jurkiewicz.

Komentarze