22 lipca 2021

Wywiad z Prezesem Łukaszem Baniakiem

Rozmowa z nowym Prezes Klubu Łukaszem Baniakiem. Dowiemy się z niej o Akademii Piłkarskiej jak i pierwszej drużynie Seniorów. Poruszony w rozmowie został również temat modernizacji stadionu oraz obchodów 90-lecia powstania Klubu, który przypada za dwa lata.

Jesteśmy krótko po wyborach nowego Zarządu. Mimo, że personalnie nie zmienił się on za wiele to jednak nastąpiły przetasowania w funkcjach sprawowanych przez jego członków. Pan od teraz pełni rolę sternika Okocimskiego Klubu Sportowego. Jak Pan do tego podchodzi i czy jest to dla Pana duże wyzwanie.

– Tak, ostatnie wybory do władz klubu nie zmieniły „kręgosłupa” Zarządu, nastąpiły jedynie kosmetyczne ruchy. Dotychczasowy Prezes Maciej Pytka ze względu na sprawy zawodowe nie mógł dłużej sprawować swojej funkcji w klubie. Z tego miejsca chciałem bardzo podziękować mu za 5 lat prezesury w najtrudniejszym czasie dla Okocimskiego. Do Zarządu dołączyła Pani Elżbieta Rysak, która pełni funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych. Uważam, że to bardzo dobry wybór Walnego Zgromadzenia. W sprawach organizacyjnych i administracji to osoba z dużym doświadczeniem.

Marcin Jurkiewicz pozostał na swoim stanowisku wiceprezesa ds. sportowych nadal także będzie pełnił rolę Dyrektora Akademii CANPACK Okocimski Brzesko. Sekretarzem klubu został z kolei Rafał Zając.

Jeśli chodzi o moją osobę, to podchodzę do nowej roli z dużym optymizmem jak każdy nowy Prezes, który obejmuje takie stanowisko. Pracuje z grupą ludzi, którzy wiedzą co robią, mają doświadczenie, wiele nowych pomysłów i są w pełni zaangażowani w to co robią. Jesteśmy razem od lat i myślę, że kiedy przyjdzie moment, aby przekazać nasze dzieło innym, bo z pewnością kiedyś to nastąpi, będziemy mogli to zrobić z podniesionym czołem.

Jakie cele postawił sobie Zarząd na najbliższą kadencję?

Na pewno „oczkiem w głowie” pozostanie Akademia i promocja młodych zdolnych zawodników, a także umocnienie pozycji zespołu seniorów na piłkarskiej mapie Małopolski. Co do pozasportowych aspektów zdecydowanie polepszenie infrastruktury i integracja z lokalną społecznością miasta gminy i powiatu. Ta kadencja łączyć się będzie również z okrągłym Jubileuszem 90-lecia istnienia klubu co będzie kolejnym organizacyjnym wyzwaniem.

Czy możemy spodziewać się dużych zmian w funkcjonowaniu klubu?

Duże zmiany łączą się z dużymi nakładami środków. Wiemy, że od dwóch lat zmagamy się z problemem ogólnoświatowej pandemii Covid 19, która torpeduje działalność wszystkich i wiele zmian, nawet jeśli bardzo chcemy je wprowadzać jest niemożliwych. Sytuacja cały czas jest dynamiczna więc trudno cokolwiek zaplanować. Musimy reagować na bieżąco i dostosowywać zmiany do możliwości.

Za nami trudny sezon, który zakończył się osiągniętym celem jakim było utrzymanie w IV lidze. Jak z perspektywy czasu ocenia Pan zakończone rozgrywki.

Oczywiście okiem kibica klub postrzegany jest przez pryzmat zespołu seniorów. Chcę jednak zaznaczyć, że w klubie działa jeszcze kilkanaście drużyn młodzieżowych i dla każdej z nich sezon był bardzo wymagający i wyczerpujący i każda miała swój cel do osiągnięcia. Wracając jednak do „pierwszego zespołu” to rzeczywiście był to sezon bardzo trudny w szczególności runda jesienna po której mieliśmy na koncie jedynie 10 punktów i widmo spadku do klasy okręgowej było bardzo realne.

W przerwie zimowej  podjęliśmy jednak szereg działań, które miały przybliżyć zespół do zachowania statusu IV-ligowca choć przez wielu ekspertów drużyna była typowana do opuszczenia ligi. Wzmocniliśmy drużynę kilkoma doświadczonymi zawodnikami z przeszłością w Okocimskim, a także dokonaliśmy zmiany na stanowisku trenera. Start wiosennej rundy i pierwsze mecze nie zapowiadały tego co finalnie zakończyło się happy endem. Funkcje szkoleniowca objął dobrze znany w otoczeniu klubu Mateusz Pawłowicz, który w drużynie  połączył doświadczenie z młodością co dało zakładany efekt końcowy.

Teraz czekają nas jeszcze trudniejsze rozgrywki w związku z reorganizacją. Jak Pan oraz Zarząd podchodzi do tego oraz czy będą wzmocnienia pierwszej drużyny?

Jeszcze na dobre nie ochłonęliśmy po zakończeniu trudnej batalii w lidze, a już za chwilę rozpoczynamy nową zdecydowanie trudniejszą walkę.

W związku z reorganizacją rozgrywek i utworzeniem nowej jednej  grupy IV ligi Małopolskiej prawdopodobnie tylko siedem pierwszych zespołów z każdej grupy rozgrywek na tym poziomie zapewni sobie prawo gry w przyszłym sezonie IV lidze. Zadanie więc jak widać bardzo trudne.  Jako Zarząd zrobimy wszystko na co pozwolą środki i warunki organizacyjne aby drużyna znalazła się w tym elitarnym gronie.

Dwa tygodnie temu rozpoczęły się przygotowania do startu rozgrywek, który jest zaplanowany na 7/8 sierpnia. Na pierwszym treningu pojawiło się 20 zawodników. Wszyscy występujący  w poprzedniej rundzie zadeklarowali chęć gry w Okocimskim w kolejnym sezonie. Rozmawiamy z kilkoma nowymi zawodnikami, którzy już trenują z I zespołem i na pewno będą sporym wzmocnieniem. Nazwisk oczywiście z jasnych powodów jeszcze nie wymieniam. Drużyna pracuje pełną parą, a my staramy się zapewnić najlepsze warunki do tego aby trener i zawodnicy mogli skupić się  tylko na treningu. Do dnia dzisiejszego rozegraliśmy dwa sparingi. Z BKS Bochnia zakończony wygraną 4;0 i z Orłem Ryczów czołową drużyną poprzedniego sezonu z gr.zachodniej IV ligi  zremisowanym 2:2.

Start rozgrywek już za dwa tygodnie terminarz ułożył się tak, że pierwsze cztery mecze Okocimski rozegra z beniaminkami pokaże to na pewno jaką siłę stanowi drużyna .

Akademia zaczyna spełniać swoje zadanie poprzez zasilanie pierwszej drużyny młodymi zawodnikami. Ostatnio wychowanek Kacper Ciuruś przeniósł się do Garbarni Kraków. Jak obecnie funkcjonuje i ilu zawodników jest w strukturach AP CANPACK Okocimski Brzesko.

Zacznę może od końca. W chwili obecnej w Akademii jest od 270 do 300 zawodników podaję taki przedział, gdyż cały czas jest rotacja zawodników codziennie pojawiają się nowi adepci chcący szkolić swoje umiejętności w Okocimskim, a także bardzo dużo zawodników transferujemy do okolicznych klubów. Okienko transferowe jest bardzo szerokie. Tylko w tym tygodniu na zasadzie wypożyczeń 10 zawodników młodzieżowych Akademii zostało wytransferowanych do rozgrywek w grupach senior i młodzieżowych w naszym regionie.

Akademia spełnia więc swoje zadanie nie tylko poprzez zasilanie I drużyny OKS, ale także innych zespołów. Przykład Kacpra Ciurusia jest najlepszym dowodem na to że Okocimski jest miejscem skąd zaczyna się droga do zawodowej kariery piłkarskiej.

Dodatkową nagrodą za pracę z młodzieżą i otwieranie drzwi  do gry w drużynie seniorów OKS  jest w tym roku wygranie klasyfikacji  Pro Junior System na poziomie IV ligi czyli programu PZPN który premiuje kluby dające możliwość gry swoim młodym zawodnikom w „dorosłej piłce„.

Stadion – to temat gorący. Czy w końcu doczekamy się modernizacji ?

Temat infrastruktury piłkarskiej na terenie miasta powraca co jakiś czas. Na przykładzie tego co mamy przy Okocimskiej 34 mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest bardzo źle. Właściwie poza murawą, w którą inwestuje klub  w każdym roku kilkadziesiąt tysięcy, nie można powiedzieć nic dobrego. Borykamy się z ogromnym problemem przestarzałych instalacji elektrycznych, które uniemożliwiają praktycznie organizację większych otwartych imprez nie tylko dla zrzeszonych w strukturach klubu, ale i dla szerszej społeczności. Budynek klubowy jest regularnie zalewany przez wody opadowe nawet niewielki deszcz powoduje, że w piwnicach gdzie znajduje się pralnia i kotłownia momentalnie pojawia się woda i wyłącza to bardzo ważne pomieszczenie z użytku.  Kolejnym spędzającym sen z powiek obiektem jest trybuna główna, której stan może spowodować w najbliższym czasie  ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Przypomnę, że codziennie na stadionie odbywają się zajęcia i każdego dnia kilkaset osób korzysta z trybuny. Nie chciałbym, aby doszło do jakiejś nieprzewidzianej sytuacji związanej ze stanem tego obiektu, dlatego chcemy działać prewencyjnie być może wystąpimy do PINB o wydanie opinii czy obiekt nadaje się do użytku i w wypadku negatywnej oceny będziemy zmuszeni wyłączyć trybunę z użytkowania .

Kolejnym obiektem jest budynek przy Świerkowej, w którym mamy zlokalizowane szatnie, a wymogi licencyjne dla rozgrywek młodzieżowych i seniorskich są nieubłagane i z roku na rok są bardziej restrykcyjne. Szatnie w budynku głównym maja odbiór tylko warunkowy ponieważ nie spełniają wielu standardów. Nie chciałbym, aby doszło do sytuacji, że największa Akademia Piłkarska w regionie mająca w szeregach trzy setki dzieci została w pewnym momencie ograniczona brakiem szatni i pozbawiona możliwości gry na obiekcie, który użytkuje i utrzymuje. Obiekt z dużymi szatniami jest, ale niestety właściciel musi pomóc w modernizacji. Obiekt miejski, który użytkuje Okocimski Klub Sportowy w tej chwili nie posiada oświetlenia do treningu, a przy tak dużej Akademii jest to niezbędne. Z zazdrością patrzymy jak powstają obiekty wielofunkcyjne z pełnym zapleczem w ośrodkach mniejszych niż Brzesko. Myślę, że w najbliższym czasie należy usiąść do stołu ze wszystkimi zainteresowanymi takim obiektem i porozmawiać, znaleźć wspólny język i rozwiązanie, oczywiście również środki na to, bo to najważniejsza bariera.

A co z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią czy miasto myśli o takim rozwiązaniu ?

Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią to kolejny temat który jest omawiany nieoficjalnie we wszystkich stowarzyszeniach prowadzących działalność sportową. Nie mamy na razie informacji czy takie konsultacje będą prowadzone przez władze miasta z zainteresowanymi podmiotami.

Brak takiego boiska  w naszej gminie i powiecie generuje od klubów niemałe środki finansowe na wynajem i korzystanie z tego typu obiektów w miejscowościach oddalonych od Brzesko nawet o 70 kilometrów. Słopnice, Dębica, Limanowa, Wieliczka, Wola Rzędzińska, tam musimy jeździć grać i trenować w okresie jesiennym i wczesną wiosną. Uważam, że taki obiekt w naszej gminie jest konieczny, a chętnych do korzystania będzie na tyle dużo, że zwróci się w bardzo szybkim czasie. Brakuje przecież w całym naszym powiecie bieżni lekkoatletycznej, a amatorów tej dyscypliny sportu  jest ogromna liczba. Na wszystko potrzeba środków, a czas pandemii jest trudny rozumiemy to ale, myślę że trzeba rozpocząć konsultacje w tym kierunku gdzie taki obiekt spełniłby swoje zadanie najlepiej. Osobiście uważam, że jeśli boisko pełnowymiarowe z bieżnią lekkoatletyczną i boiskami do siatkówki czy tenisa to najlepszym  miejscem jest Brzesko ponieważ tutaj jest największe skupisko ludzi  i tutaj uprawiających sport jest najwięcej. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane posiadamy bazę noclegowa gastronomiczną jest więc możliwość przy takim obiekcie organizacji różnego rodzaju obozów zgrupowań czy imprez integracyjnych dla szerszej grupy ludzi nie tylko z naszej gminy czy powiatu.

Przy okazji obiektów planów na nową infrastrukturę czy modernizacji już istniejącej jak układa się współpraca klubu z miastem i powiatem .

Myślę że żadna ze stron nie może narzekać. Staramy się jako klub dobrze reprezentować nasze miasto i powiat na różnych arenach nie tylko wojewódzkich, ale też ogólnokrajowych.

Od lat jesteśmy wspierani  przez Urząd Miejski na czele z Panem Burmistrzem Tomaszem Latocha, a także Starostwo Powiatowe którym kieruje Starosta Brzeski Andrzej Potępa. Muszę podkreślić, że ta współpraca układa się bardzo dobrze. Nie zdarzyło się, aby jakakolwiek prośba o wsparcie czy to finansowe czy merytoryczne spotkała się z odmową. Zawsze jeśli tylko jest możliwość taką pomoc czy wsparcie otrzymujemy. Za to klub jest bardzo wdzięczny, a działalnością i wynikami sportowymi staramy się, aby o Brzesku mówiono jako ośrodek o dobrym klimacie samorządowym i miejscu przyjaznym do uprawiania sportu dla wszystkich .

Wróćmy jeszcze na chwilę do Akademii CANPACK Okocimski Brzesko. Kacper Ciuruś, Kacper Rojkowicz to zawodnicy którzy dzięki Akademii zostali zauważeni przez skautów klubów z całej Polski nie od dziś wiadomo, że innymi zawodnikami również interesują się znane marki piłkarskie w Polsce. Czy dużo jest zapytań o zawodników Akademii i czy doczekamy się zawodnika z OKS, który zrobi wielką karierę piłkarską ?

Zacznę może od tego  że to dzięki ciężkiej pracy samodyscyplinie i świadomości  tych młodych zawodników rozpoczęło się zainteresowanie nimi. Akademia stworzyła warunki, dała narzędzia do pracy, ale to zawodnicy z pomocą trenerów zapracowali na swój wizerunek i kolejny krok w piłkarskiej przygodzie.

Potwierdzam natomiast że Akademia CANPACK Okocimski Brzesko i zawodnicy są bardzo uważnie obserwowani przez przedstawicieli klubów z całego kraju. Bardzo często skauci są obecni na meczach naszych drużyn młodzieżowych, a fakt, że gramy we wszystkich najwyższych ligach małopolskich tylko korzystnie wpływa na zainteresowanie naszą młodzieżą.

Jest bardzo dużo zapytań o chłopaków w różnym wieku którymi interesują się trenerzy takich piłkarskich klubów jak chociażby  Lech Poznań, Resovia, Stal Rzeszów, Polonia Warszawa, Zagłębie Lubin, Korona Kielce, Wisła Kraków kilku zawodników wzięło nawet udział w zajęciach i konsultacjach w/w . Oczywiście muszę wspomnieć o sekcji dziewcząt i bardzo zdolnej grupie. Już dziś nasze zawodniczki otrzymują powołania do kadry MZPN, a grupa robi pod okiem trenerów Konrada Kołodzieja i Pawła Dudy szybkie postępy.

Czy któraś z zawodniczek czy zawodników zrobi wielką piłkarską karierę? Czas pokaże. Wymaga to jednak bardzo ciężkiej pracy wielu wyrzeczeń i samodyscypliny czasem szczęśliwego splotu wydarzeń. Wszystkim zawsze kibicujemy i życzymy, aby odnieśli sukces w zawodowej piłce.

 Jubileusz 90-lecia to jeden z ważnych punktów tej kadencji.

Tak się złożyło, że będzie to już drugi Jubileusz tego zarządu. W roku 2018 obchodziliśmy przecież 85-lecie.

Jubileusz 90-lecia będzie jednak okrągłą rocznicą powstania Stowarzyszenia. Na pewno przygotowanie do obchodów będzie ważnym okresem działalności Zarządu. Chcemy, aby ta uroczystość była punktem spinającym klamrą naszą 7 letnią pracę jako Zarząd Klubu, a wszystkim którym Okocimski nie jest obojętny dała możliwość radosnego i aktywnego przeżywania tego Jubileuszu. Dlatego też planujemy stworzenie grupy, która będzie przygotowywać cykl obchodów rozłożony w czasie. Będzie to Rok Jubileuszowy. Na pewno każdy kto utożsamia się z OKS i nie tylko, bo oczywiście do udziału zapraszamy całą naszą społeczność, znajdzie coś dla siebie w programie tych obchodów. O szczegółach jeszcze nie mówię, nie chce zdradzać jakie niespodzianki przez ten rok, aż do kulminacyjnego punktu we wrześniu 2023 przygotujemy.

Czego życzyłby sobie nowy Prezes i Zarząd na tą kadencję.

Na pewno będzie to okres dużo spokojniejszy niż poprzednia kadencja. Pamiętamy z jakimi problemami musieliśmy się zmierzyć w 2016 roku. Nikt wtedy nie dawał nam większych szans na uporanie się z tym. Tylko Zarząd i trenerzy wierzyli, że  ta misja się powiedzie. Dziś tych problemów już nie ma, nie znaczy to, że nie pojawiają się nowe, inne bo to niemożliwe. Cały czas dynamicznie coś się zmienia więc potrzeba dużo siły, dyscypliny, poświęcenia i wytrwałości w tym co robimy i tego życzyłbym sobie i współpracownikom.  Pasję którą realizujemy wszyscy, czyli zawodnicy, trenerzy, rodzice, kibice, sponsorzy i wszystkie osoby którym OKS nie jest obojętny. Tą pasję i sukcesy klubu kiedyś oceni historia. Klub sportowy jest integralną częścią społeczeństwa szczególnie w takich ośrodkach jak 17-tysięczne Brzesko czy okoliczne miejscowości. Wierzę, że Okocimski KS będzie tą historię nadal tworzył przez długie lata i wiele pokoleń, tak jak dotychczas to się dzieje.

 

 

Komentarze