7 grudnia 2018

Sztab szkoleniowy Akademii na Lech Conference 2018

Za nami tegoroczna edycja największej w naszym kraju konferencji dedykowanej dla trenerów piłkarskich, Lech Conference. Blisko tysiąc uczestników wydarzenia wysłuchało w Hali Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku sześciu prelekcji wygłoszonych przez szkoleniowców z Polski oraz całej Europy. Wśród uczestników znalazł się również sztab szkoleniowy AP CANPACK Okocimski Brzesko a byli to: Radosław Jacek, Michał Kulig, Rufin Wójtowicz, Marek Małysa, Tomasz Rogóż, Konrad Kołodziej, Kamil Król oraz dyrektor Akademii Marcin Jurkiewicz.

Cieszymy się, że klub stwarza nam trenerom możliwości rozwoju, a dobitnie pokazuje to fakt, że dziewięciu z nas mogło uczestniczyć jednej z największych konferencji w kraju. Jeżeli chodzi o samą tematykę konferencji to od każdego prelegenta można było wyciągnąć ciekawe rzeczy, które będziemy na pewno wykorzystywać w codziennej pracy. Osobiście cieszę się, że treningi jak i ich przeprowadzenie stoi w naszej Akademii na wysokim poziomie i w żaden sposób nie odbiega od klubów z zachodu Europy. Każdy z trenerów zwracał szczególną uwagę na dobór ćwiczeń tak aby intensywność zajęć nie odbiegała od warunków meczowych. Uważam również, że to co rożni nas jeszcze od najlepszych to świadomość zawodników i dążenie do wykonywania ćwiczeń treningowych na najwyższej koncentracji i z pełnym zaangażowaniem bo tylko tak możemy ponosić swoje umiejętności – podsumowuje trener Akademii Radosław Jacek.

Swojego zadowolenia z uczestniczenia w konferencji nie krył również  dyrektor Akademii Marcin Jurkiewicz: -„Lech Conference to jedna z najlepszych konferencji o tematyce piłki nożnej w kraju. Charakteryzuje się bardzo dobrą organizacją oraz prowadzeniem zajęć przez ciekawych prelegentów. Nie inaczej było również i tym razem. W Naszej Akademii są młodzi trenerzy, którzy chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Dzięki temu poziom szkolenia jak również całej organizacji Akademii CANPACK Okocimski Brzesko będzie co raz wyższy. Widzę, że chłopcy nie tracili czasu gdyż już w tym tygodniu podczas treningów wprowadzali ciekawe elementy, ćwiczenia, które można było zobaczyć na prezentacji między innymi przez trenera: Diogo Teixeira, trener Akademii Benfiki Lizbona, Amilcar Carvalho z Lecha Poznań czy Raul Oliveira. Lech Conference to połączenie teorii z praktyką. Jestem bardzo zadowolony, że kadra Naszej Akademii mogła uczestniczyć w tego typu zajęciach, gdyż jest to w pewnym sensie drogowskaz, w którym kierunku maja zmierzać nasi trenerzy. Jestem przekonany, że uczestnictwo w konferencjach, szkoleniach i innych tego typu wykładach przyniesie korzyści sportowe i organizacyjne w naszym Klubie.”

Poniżej przedstawiamy relację z tegorocznego Lech Conference 2018:

Jako pierwszy z prelegentów na scenie pojawił się przedstawiciel angielskiej akademii Southampton F.C., Andy Marks. W swojej prelekcji poruszył temat filozofii tamtejszej szkoły piłkarskiej oraz cech, którymi powinien charakteryzować się trener drużyn młodzieżowych „Świętych”. W tym drugim aspekcie zwracał przede wszystkim uwagę na to, że opiekunowie grup powinni przede wszystkim spełniać potrzeby swoich zawodników, zarówno pod kątem piłkarskim, jak i interpersonalnym. Anglik podkreślał także znacznie komunikacji szkoleniowca z całym zespołem, a także jego zaangażowanie pod każdym kątem rozwoju swoich graczy. W części praktycznej Marks przedstawił ćwiczenia poświęcone koordynacji zawodnika z piłką, prowadzeniu jej obiema nogami oraz rozwiązywaniu sytuacji „jeden na jeden” oraz „dwa na dwa” na boisku.

Zaraz po nim wykład rozpoczął koordynator szkolenia poznańskiej części Akademii Lecha Poznań oraz trener jej najstarszego zespołu, Amilcar Carvalho. Po dogłębnym przedstawieniu metodologii szkolenia akademii i omówieniu fundamentów jej gry, Portugalczyk przybliżył też kulturę samego klubu i cechy, które powinny charakteryzować jego zawodników. Wśród nich wymienił między innymi pracowitość, wytrwałość, pasję, zespołowość, jakość i waleczność. Następnie przy pomocy zajęć praktycznych Carvalho pokazał, w jaki sposób należy rozwijać grę w ataku pozycyjnym i w pressingu. W tej części wyszczególnił również środki prowadzące do efektywnego posiadania piłki i jej odbioru.

Jako ostatni przed przerwą obiadową wystąpił certyfikowany trener FamilyLab, Krzysztof Rutkowski. Swoją uwagę skupił na umiejętnościach miękkich, które powinien nabyć trener i rodzic przy budowaniu relacji z dziećmi grającymi w piłkę nożną. Zaznaczał, że szczególnie ważny jest balans między nagradzaniem młodego zawodnika i jego ukaraniem. Opisywał wagę komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także poczucia integralności i autentyczności.

Kolejny z prelegentów, Diego Teixeira, opowiadał o ścieżce rozwoju swojej akademii piłkarskiej, Benfiki SL. Poświęcił sporo czasu na omówienie kwestii związane z monitoringiem każdego jej zawodnika oraz celach, jakie przyświecają lizbońskiej szkole piłkarskiej. Koordynator techniczny zespołów Benfiki U-8-U-12 zwracał uwagę na potrzebę wychowania młodych ludzi nie tylko pod kątem piłkarskim, ale także ludzkim. Wszystko po to, żeby piłkarz w momencie zakończenia kariery, niezależnie w jakim wieku, wiedział, czemu w życiu chce się dalej poświęcić. Nie zabrakło naturalnie też kwestii związanych ściśle z futbolem. Teixeira przybliżył sposób myślenia, jaki panuje w jego klubie, oraz pokazał go w praktyce. W swoich zajęciach skupił się na modelowej jednostce treningowej akademii Benfiki SL na poziomie U-12-U-14.

Zagadnienie periodyzacji taktycznej poruszył w trakcie następnego wykładu Raul Oliveira. W swoim wystąpieniu spróbował spojrzeć na tę metodologię krytycznie, nie zabrakło w nim też odniesień do piłki ulicznej. Zdaniem Portugalczyka to właśnie z niej powinni sporo czerpać współcześnie trenerzy zajmujący się młodymi zawodnikami. Część praktyczna drugiego trenera meksykańskiego Club Leon skupiała się właśnie na efektywnym rozwiązywaniu sytuacji sam na sam, wygrywaniu pojedynków z przeciwnikiem oraz grze na małej przestrzeni. Szkoleniowiec zwracał uwagę na szybkość działań na boisku, ale i ich dokładności i koncentracji, która powinna im towarzyszyć.

O treningu ekscentrycznym opowiadał pierwszy z przedstawicieli kliniki Rehasport, Mariusz Goliński. Podobnie jak druga z występujących, doktor Monika Grygorowicz, poruszył tematykę profilaktyki przeciw urazowej. W jego przypadku więcej czasu zostało poświęcone zależności między intensywnością ćwiczeń, a prawdopodobieństwu wystąpienia kontuzji u zawodnika. Doktor Grygorowicz natomiast mówiła głównie o treningu bramkarskim oraz o pomysłach na jego realizację.

źródło: własne/ lechpoznan.pl

Z tego miejsca Zarząd klubu chciałby serdecznie podziękować firmie AD Serwis za zorganizowanie transportu do Poznania.

Komentarze