14 stycznia 2017

Maciej Pytka: "Chcemy prowadzić klub w racjonalny sposób, na normalnych zasadach"

Zapraszamy do lektury wywiadu z prezesem klubu Maciejem Pytką. Dowiecie się z niego Państwo m.in. o szkoleniu młodzieży, powstaniu Akademii Piłkarskiej Okocimski oraz o przymiarkach transferowych jakie planuje klub przed rundą wiosenną.

maciej_pytka1

Minął rok odkąd został Pan prezesem Okocimskiego Brzesko. Jak z perspektywy czasu ocenia Pan ten okres. Czy udało się zrealizować wszystkie założone cele?

– Nie ukrywam, że był to bardzo trudny rok zarówno dla nas jako zarządu jak i dla całego klubu. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego jaka była sytuacja, gdy w lutym podejmowaliśmy się tego trudnego wyzwania. Z perspektywy czasu udało nam się zrealizować bardzo wiele celów. Mam tu na myśli przede wszystkim podtrzymanie szkolenia w grupach młodzieżowych oraz utrzymanie zespołu seniorów. Niestety nie uniknęliśmy konieczności podjęcia kilku trudnych decyzji, w tym wycofania pierwszego zespołu z rozgrywek drugoligowych. Niestety w tamtym momencie nie było innej możliwości, a pamiętajmy, że wówczas ważyły się losy Okocimskiego. W ciągu całego roku znacznej poprawie uległa sytuacja finansowa klubu. Udało nam się w dużym stopniu zredukować zadłużenie jakie zastaliśmy z początkiem roku 2016. Myślę, że jest bardzo dobra perspektywa by ten dług w następnym roku zmniejszył się, a w roku 2018 czyli w roku jubileuszowym (85-lecie Okocimskiego) klub mógł funkcjonować już beż żadnych zadłużeń. Warto wspomnieć o firmach i instytucjach, które w minionym roku znacząco przyczyniły się do tego, że OKS w dalszym ciągu istnieje i rozwija się. Mam tu na myśli przede wszystkim sponsora generalnego firmę Can-Pack S.A. wraz z Fundacją Can-Pack, firmę Carlsberg Polska oraz Gminę Brzesko, a także grupę mniejszych sponsorów i osób indywidualnych, które wspierały działalność klubu w tak trudnym momencie. Chciałbym podziękować także członkom zarządu, kadrze trenerskiej oraz pracownikom klubu i rodzicom dzieci za ich zaangażowanie na rzecz Okocimskiego.

Po wycofaniu się się z rozgrywek drugoligowych klub nie skorzystał z możliwości zgłoszenia zespołu do gry w IV lidze. Okocimski nie był również brany pod uwagę w rozgrywkach Pucharu Polski.

– To, że zespół Okocimskiego Brzesko nie był brany pod uwagę w rozgrywkach Pucharu Polski nie wynikało z niezgłoszenia drużyny do IV ligi. Była to konsekwencja wprowadzenia regulaminu przez PZPN, który automatycznie wyeliminował nas z tych rozgrywek gdy Okocimski wycofał się z gry w rozgrywkach drugoligowych. Jeśli chodzi o nieskorzystanie z możliwości gry w IV lidze, to powiem szczerze, że bardzo długo analizowaliśmy wszystkie za jak i przeciw. Biliśmy się z myślami czy dobrze postępujemy, lecz z perspektywy czasu uważam, że była to dobra decyzja. Duży wpływ na ten krok miała sytuacja finansowa, która w tamtym okresie nie była na tyle stabilna by móc stworzyć drużynę, która mogłaby walczyć w rozgrywkach czwartoligowych. Nie chcieliśmy również wrzucać na głęboką wodę chłopców, którzy grali na wiosnę w lidze okręgowej. Zdawaliśmy sobie sprawę, że ich umiejętności nie są wystarczające by móc rywalizować z innymi zespołami grającymi na wyższym poziomie. Klubu nie było również stać by znacząco wzmocnić zespół i dlatego też nie zgłosiliśmy drużyny do IV ligi. Myślę, że najbliższe miesiące pozwolą aby nasi zawodnicy nabrali jeszcze większego doświadczenia w piłce seniorskiej. Dla wielu z nich jest to tak na prawdę pierwsza przygoda z dorosłą piłką. Mam nadzieję, że na bazie obecnej kadry będziemy mogli zbudować zespół, który spokojnie będzie walczył o awans do IV ligi.

Za nami runda jesienna. Okocimski zakończył ją na drugim miejscu czy według Pana jest to dobry wynik?

– Wiadomo, że zawsze gra się o najwyższe cele. Mamy mały niedosyt po rundzie jesiennej i nie chodzi mi tu tylko o  porażkę z zespołem z Żabna, gdzie przegraliśmy w dość pechowych okolicznościach. Naszą bolączką były mecze wyjazdowe, w których drużyna seryjnie traciła punkty w bardzo głupi sposób. O tym mówił również trener Marcin Manelski i na pewno będzie to główny element wymagający poprawy. Nie wiem czym jest to spowodowane, co nie zmienia faktu, że Okocimski dużo lepiej prezentuje się przed własną publicznością. Chociaż nawet ostatnie spotkanie z Orłem Dębno tego nie potwierdziło. Mam nadzieję, że na wiosnę drużyna będzie mogła pokazać pełnię swoich możliwości, a co za tym idzie utrzyma formę na stabilnym poziomie i będzie unikać sytuacji, które miały miejsce w poprzedniej rundzie. Uważam, że chłopcy mają na prawdę bardzo dobre warunki do treningów. Ćwiczą 3-4 razy w tygodniu pod okiem fachowej kadry. Mają do dyspozycji choćby trenera bramkarzy, co często nie jest standardem nawet w III lidze. Jako klub zapewniamy zawodnikom możliwość treningów na bardzo dobrych boiskach, w nowoczesnych halach. Kilka razy w roku monitorujemy ich organizmy organizując testy sprawnościowe. W okresie zimowym planujemy przeprowadzenie obozu dochodzeniowego w Brzesku wspólnie dla seniorów i juniorów, a pierwszy zespół rozegra kilka spotkań sparingowych na sztucznych boiskach.

Czy klub prowadzi jakieś rozmowy z nowymi zawodnikami? Na jakich pozycjach będziecie szukać ewentualnych wzmocnień?

– Nie chce na razie mówić o konkretnych nazwiskach, gdyż jest jeszcze na to za wcześnie. W kręgu zainteresowań Okocimskiego znajduje się kliku zawodników, którzy w znaczący sposób mogliby wzmocnić nasz zespół. Myślimy o pozyskaniu zawodników na takich pozycjach jak: napastnik, boczny oraz środkowy obrońca, lecz kto do nas ostatecznie trafi powinno wyjaśnić się za kilka tygodni. Możliwe, że skład uzupełnią wyróżniający się juniorzy.

Klub bardzo mocno postawił na szkolenie dzieci i młodzieży. Bardzo dobry wynik osiągnęły młodziki trenera Marka Małysy, którzy są na dobrej drodze żeby awansować do Małopolskiej Ligi Młodzików. Jak w tej chwili wygląd szkolenie grup zawodników.

– Obecnie w naszym klubie trenuje około 180 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszą z nich są skrzaty. Są to dzieci z rocznika 2010 oraz młodsze. Ponadto prowadzimy szkolenie w takich grupach jak żaki oraz orliki. W klubie posiadamy również dwie drużyny młodzików. Jest to najliczniejsza grupa młodzieżowa w naszych szeregach. Mamy również zespoły trampkarzy oraz juniorów starszych. Od rundy wiosennej będą prowadzone również treningi z juniorami młodszymi, tak aby zgłosić zespół do rozgrywek ligowych od sezonu 2017/18. Naszym głównym celem jaki obraliśmy w tym sezonie jest awans z pierwszą drużyną młodzików do Małopolskiej Ligi Młodzików. Chcielibyśmy aby w następnych latach sukcesywnie w każdej kategorii wiekowej Okocimski posiadał drużynę na szczeblu wojewódzkim. Wiadomo, że wymaga to wielu wysiłków i zaangażowania zarówno ze strony sztabu szkoleniowego jak i samych zawodników. W tym celu zwiększyliśmy liczbę jednostek treningowych, wprowadziliśmy także zajęcia uzupełniające jak chociażby siłownię czy basen. Dzięki uprzejmości BOSiR-u każdy z zawodników może raz w tygodniu bezpłatnie skorzystać z brzeskiej pływalni. Ponadto zawodnicy w wyznaczonych terminach mogą skorzystać również z kręgielni. W okresie jesienno-zimowym zajęcia odbywają się w halach sportowych oraz na orlikach. Z tego miejsca chciałem podziękować Pani Dyrektor Dorocie Wójcik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, za okazaną pomoc i to, że jest bardzo przychylna Okocimskiemu. Mam nadzieję, że nasza współpraca w dalszym ciągu będzie układać się tak dobrze, a jej owoce będziemy zbierać wspólnie jako szkoła i OKS. Chcielibyśmy również w najbliższym czasie wprowadzić zajęcia z dziewczętami. W tym celu będzie zorganizowany otwarty trening, tak aby zorientować się jak duże jest zainteresowanie w Brzesku tego typu zajęciami. Od niedawna wszyscy trenerzy w Okocimskim korzystają z platformy internetowej ProTrainUp. Jest to bardzo przydatne narzędzie, którego używają już nawet kluby ekstraklasowe, a które w znaczący sposób usprawnia funkcjonowanie klubu. Dla przykładu trenerzy są odpowiedzialni za tworzenie tzw. elektronicznego dziennika, gdzie gromadzą szczegółowe dane dotyczące wszystkich graczy począwszy od skrzatów aż po seniorów. To pozwala cały czas monitorować zawodników, śledzić ich obecność na treningach oraz poczynania i postępy. Ponadto trenerzy korzystają z bazy ćwiczeń, a także sami w łatwy sposób tworzą konspekty zajęć. 

Wiem, że powstał pomysł założenia akademii piłkarskiej. Na jakim etapie jest realizowany ten projekt.

– Projekt jest już w fazie zaawansowanej. Prowadzimy rozmowy z jednym z klubów ekstraklasowych, lecz na razie nie chce ujawniać o jaki klub chodzi. Myślę, że niebawem sfinalizujemy umowę, która pozwoli nam z dniem 1 lipca 2017 roku uruchomić w pełni profesjonalna Akademię Piłkarską Okocimski.

Wspomniał Pan o współpracy z klubem z Ekstraklasy. Czy jest plan nawiązania współpracy z klubami z niższych lig?

– Odkąd stery w klubie przejął nowy zarząd relację z klubami z Brzeska i okolic znacząco się poprawiły. Z kilkoma klubami już współpracujemy. My jako Okocimski przekazujemy im swoich zawodników, którzy kończą pewien wiek i z różnych względów chcieliby grać w swoich miejscowościach. W zamian udaje nam się pozyskiwać utalentowanych zawodników, którzy chcąc spróbować swoich sił w takim klubie jak Okocimski. Umówmy się szczerze, na terenie Brzeska oraz powiatu Okocimski jest klubem z pewna marką i renomą. Mimo wszystkich problemów z jakimi borykaliśmy się w ostatnim czasie pozostaje wiodącym klubem w naszym regionie. Nawiązaliśmy również kontakty z kilkoma klubami, z którymi chcemy wymieniać się nie tylko zawodnikami, ale również doświadczeniem. Wbrew pewnym opiniom Okocimski nie życzy nikomu źle. Wręcz przeciwnie. Docelowo chcemy żeby wszystkie klubu z terenu Brzeska oraz powiatu współpracowały z nami, żebyśmy mogli sobie wzajemnie pomagać.

Klub szuka środków finansowych nie tylko wśród swoich sponsorów. Zdecydowano również powołać „Kub 100”.

– „Klub 100” wszedł w życie wraz z końcem ubiegłego roku. Na chwilę obecną zrzesza on kilka osób, które zostały jego członkami. Program ten polega na jednorazowej wpłacie w ciągu roku w wysokości minimum 100 złotych. Cały dochód z tego programu przeznaczony jest na zakup sprzętu sportowego dla drużyn młodzieżowych Okocimskiego. Powołując „Klub 100” za grupę docelową obraliśmy sobie przede wszystkim osoby prywatne oraz małych przedsiębiorców. Jest to forma wsparcia klubu nie wymagająca wielkich nakładów finansowych. Uważam że idea ta jest bardzo szczytna i już dawno powinna zostać wprowadzona w życie. Jak do tej pory ze środków, które udało nam się zebrać w 2016 roku zakupiliśmy komplety koszulek treningowych dla młodych zawodników.  Sukcesywnie planujemy zwiększać wyposażenie klubu, tak aby młodzi adepci piłki nożnej mogli trenować w coraz to lepszych warunkach.

Cel na najbliższy rok?

– W dalszym ciągu chcemy podnosić umiejętności piłkarskie naszych zawodników i pozyskiwać coraz to więcej dzieci. Chcemy aby cały czas utrzymywał się trend wzrostowy jeśli chodzi o grupy naborowe, bo to świadczy o tym, że zainteresowanie Okocimskim jest co raz większe. Drużyna seniorów wciąż walczy o zajęcie pierwszego miejsca w klasie okręgowej. Jeśli to się nie uda w tym sezonie, to w roku 2018, w którym OKS będzie świętował 85-lecie istnienia chcielibyśmy awansować do IV ligi. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli kontynuować plan naprawczy klubu, a sytuacja finansowa z każdym kolejnym miesiącem będzie coraz lepsza. Chcemy prowadzić klub w racjonalny sposób, na normalnych zasadach. Tak aby nie musieć znów się zadłużać, żyć ponad stan i powielać błędów poprzedników.

Komentarze