29 października 2012

Sukces na zjeździe PZPN-u

Prezes Czesław Kwaśniak nie ukrywa radości po zjeździe Polskiego Związku Piłki Nożnej i jest bardzo zadowolony z rozstrzygnięć jakie na nim zapadły. – Okocimski KS Brzesko już miesiąc przed zjazdem poparł Romana Koseckiego i Marka Koźmińskiego, którzy ostatecznie zostali wiceprezesami. Byłem od początku zwolennikiem głębokich zmian i to się udało, ponieważ Zbigniew Boniek, na którego kluby I ligi oddały swoje głosy w II turze, te zmiany gwarantuje. Dla mnie bardzo ważną sprawą było, aby przeszła uchwała mojego projektu, która zmierzała do tego, aby całkowite koszty meczów (sędziów, obserwatorów, delegata) I ligi pokrywał PZPN, a nie kluby, jak ma to miejsce obecnie. W przypadku naszego klubu jest to kwota 12 tys. zł miesięcznie. Cieszę się i dziękuję delegatom, że mój projekt został przegłosowany i wykonanie tej uchwały powierza się nowemu Zarządowi od nowego sezonu – cieszy się prezes Okocimskiego.

Czesław Kwaśniak na zjeździe PZPN-u przedłożył delegatom jeszcze jeden wniosek – złagodzenie wymogów licencyjnych. Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez nowe władze, ponieważ przepisy są regulowane przez UEFA i FIFA, której zależy na tym, aby każdy klub rozwijał się pod względem infrastruktury sportowej. – Drugi projekt uchwały, jaki przedłożyłem, dotyczył złagodzenia wymogów licencyjnych dla klubów I-ligowych (podgrzewana murawa, sztuczne oświetlenie) ze względów na wymogi UEFA i FIFA o polepszaniu infrastruktury stadionów. Nie został on co prawda poddany pod głosowanie, ale został skierowany do rozpatrzenia Zarządowi, który może wprowadzić 3-letni okres karencji ze względu na kryzys gospodarczy i zadłużenie samorządów. W tym czasie mają pojawić się środki unijne, które pozwolą na finansowanie przez kluby zmian na obiektach, celem dostosowania ich do wszystkich wymogów – zakończył.

Po Wszystkich Świętych po raz pierwszy zbierze się nowy Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, na czele z prezesem Zbigniewem Bońkiem. Wtedy to zostanie m.in. przedyskutowana uchwała o zmniejszeniu wymogów licencyjnych i wiele innych spraw, którymi trzeba będzie się zająć, aby oczyścić wizerunek piłki nożnej w Polsce.

Komentarze