25 lipca 2012

"Piwosze" kończyli w dziewiątkę

Okocimski KS Brzesko w ramach rundy wstępnej Pucharu Polski w sezonie 2012/2013 po serii rzutów karnych wyeliminował drugoligową Puszczę Niepołomice i awansował do 1/32 pucharowych rozgrywek.  W regulaminowym czasie gry był remis 2:2. Dwukrotnie do siatki niepołomiczan trafił Łukasz Zaniewski. „Piwosze” mecz  kończyli w dziewiątkę. Czerwone kartki obejrzeli: Mateusz Wawryka i Mateusz Urbański. Jutro w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbędzie się losowanie następnej rundy.

W pierwszej fazie derby Małopolski nie należały do porywającego widowiska. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, obydwa zespoły nie potrafiły celnie uderzyć na bramkę rywala i nie przebierały w środkach, za co często sędzia sięgał do kieszonki. Z czasem lekką przewagę zaczęli mieć brzeszczanie, którzy w 32. minucie udokumentowali ją trafieniem. Piłkę po dośrodkowaniu i niezbyt pewnej interwencji do siatki skierował Łukasz Zaniewski. Radość „Piwoszy” nie trwała jedak zbyt długo. Niespełna sześćdziesiąt sekund później mieliśmy 1:1. Najlepiej w ogromnym zamieszaniu w polu karnym odnalazł się Paweł Moskwik i pokonał Dawida Mieczkowskiego. W pierwszych czterdziestu pięciu minutach beniaminek I ligi stworzył sobie jeszcze dwie dogodne okazje, ale nie potrafił ich zamienić na gola. Stuprocentowej okazji nie wykorzystał Zaniewski, a Paweł Pyciak minimalnie chybił celu, uderzając z dystansu. Po zmianie stron również oglądaliśmy po jednym trafieniu dla obydwóch zespołów z Małopolski. W 57. minucie piłkarze Okocimskiego KS Brzesko popisali się koronkową akcją. Dośrodkowanie Marcina Szałęgi pod końcową linię, główką wycofuje Paweł Pyciak, a Łukasz Zaniewski skutecznie wbija futbolówkę do bramki Krystiana Stępniowskiego. Było to drugie trafienie brzeskiego napastnika w tym spotkaniu, a trzecie w Pucharze Polski. „Piwosze” starali się pójść za ciosem, ale nie byli na tyle skuteczni, aby pokonać 19-letniego goalkeepera Puszczy. Kiedy wydawało się, że brzeszczanie dowiozą zwycięstwo do końca, arbiter derbowego pojedynku dopatrzył się nakładki obrońcy Okocimskiego w polu karnym i bez wahania wskazał na rzut wolny pośredni. Siedmiometrową odległość do bramki skrzętnie wykorzystał Tomasz Księżyc, uderzając między ustawionym murem a interweniującym Mieczkowskim. Po straconym golu złości nie krył Mateusz Wawryka, którego sędzia wyrzucił z boiska, dając wychowankowi „Piwoszy” czerwoną kartkę. W dogrywce podopieczni Krzysztofa Łętochy musieli sobie radzić w osłabieniu. Na domiar złego w 108 minucie los Wawryki podzielił Mateusz Urbański, który przedwcześnie zakończył rywalizację. Takim sposobem beniaminek I ligi przez ponad dziesięć minut musiał radzić sobie w dziewiątkę. Niepołomiczanie starali się to wykorzystać, ale zawodnicy Okocimskiego skutecznie się bronili. W końcówce bohaterem spotkania został Dawid Mieczkowski, który sparował na słupek groźne uderzenie Marka Mizi. Dogrywka również nie wyłoniła zwycięzcy, dlatego potrzebna była do rozegrania konkurs rzutów karnych. Próbę nerwów wygrali brzeszczanie, bardzo pewnie egzekwując jedenastki. W prawdzie strzał Roberta Trznadla końcówkami palców sięgnął Stępniowski, ale jego vis-a-vis Dawid Mieczkowski obronił próbę Tomasza Księżyca, a w szóstej serii David Paul przestrzelił wysoko nad poprzeczką i tym sposobem do I rundy (1/32 Pucharu Polski) awansowała ekipa z Brzeska.

Puszcza Niepołomice – Okocimski KS Brzesko 2:2 (1:1), dogr. 2:2, karne 4:5

Bramki: 32′, 57′ Łukasz Zaniewski – 33′ Paweł Moskwik, 84′ Tomasz Księżyc

Rzuty karne: Piotr Darmochwał 0:1, Tomasz Księżyc (broni Mieczkowski), Radosław Jacek 0:2, Sebastian Janik 1:2, Robert Trznadel (broni Stępniowski), Marek Mizia 2:2, Iwan Litwiniuk 2:3, Jarosław Lizak 3:3, Marcin Szałęga 3:4, Mateusz Cholewiak 4:4, Tomasz Baliga 4:5, David Paul (nad poprzeczką).

Puszcza Niepołomice: Krystian Stępniowski – Marcin Zontek, Tomasz Księżyc, Paweł Strózik, Leszek Tarasek – Mateusz Cholewiak, Dawid Kałat (77′ Jarosław Lizak), Łukasz Nowak, Sebastian Janik, Mateusz Olszak (46′ David Paul) – Paweł Moskwik (71′ Marek Mizia).

Okocimski KS Brzesko: Dawid Mieczkowski – Konrad Wieczorek, Radosław Jacek, Mateusz Urbański, Mateusz Wawryka – Paweł Pyciak (61′ Iwan Litwiniuk), Valentin Jeriomenko (80′ Tomasz Baliga), Wojciech Wojcieszyński (70′ Piotr Darmochwał), Marcin Szałęga – Robert Trznadel, Łukasz Zaniewski.

Żółte kartki: Marcin Zontek, Mateusz Cholewiak, Jarosław Lizak – Paweł Pyciak, Łukasz Zaniewski, Mateusz Urbański (2)

Czerwone karki: Mateusz Wawryka (86′), Mateusz Urbański (108′)