1 czerwca 2012

Młody Górnik skuteczniejszy od OKS-u

W meczu kończącym okres roztrenowania Okocimski KS Brzesko przegrał z młodym Górnikiem Zabrze 1:3 (0:3), ale rezultat tego mecz-testu nie odzwierciedla przebiegu wydarzeń, jakie miały tego dnia miejsce na boisku. Zabrzanie zagrali skuteczniej i wykorzystali każdy najmniejszy błąd defensywy brzeszczan. Trener Krzysztof Łętocha przyglądał się trzem testowanym zawodnikom: Szymonowi Sobczakowi, Rafałowi Pietrzakowi (obydwaj Górnik Zabrze) oraz Markowi Masiudze (Wisła Kraków ME). „Piwosze” po pojedynku udali się na zasłużony urlop, który potrwa do 20 czerwca.

Już w pierwszej akcji zabrzanie, a dokładniej testowany w Górniku król strzelców 2. Polskiej Ligi zachodniej Rafał Jankowski znalazł drogę do bramki. Prosta strata Masiudy w środku pola została skrzętnie wykorzystana przez napastnika Górnika, który mocnym, płaskim uderzeniem zza pola karnego pokonał Aleksandra Kozioła.  „Piwosze” w 6. minucie mogli wyrównać, ale Radosław Jacek po dośrodkowaniu z rzutu wolnego uderzył niecelnie. Chwilę później zagrożenie ze stałego fragmentu stworzyli sobie goście, ale Jarosław Wieczorek trafił tylko w słupek. Obramowanie bramki brzeszczan ostemplował także Adrian Świątek. Piłka po jego próbie zatrzymała się tylko na poprzeczce. Po szturmie w pierwszych minutach, z czasem do głosu zaczęli dochodzić zawodnicy Okocimskiego, ale brakowało im skuteczności, jak choćby Mateuszowi Wawryce czy Rafałowi Pietrzakowi. Wychowanek OKS-u posłał piłkę kilka metrów obok bramki, strzeżonej przez Damiana Kudłę, a testowany piłkarz minimalnie chybił z rzutu wolnego. W 37. minucie „Górnicy” wykorzystują błąd w ustawieniu linii defensywnej gospodarzy i podwyższają prowadzenie. Długa piłka w kierunku Dawida Gajewskiego, a ten w sytuacji sam na sam mocnym i pewnym strzałem po raz drugi w tym meczu zmusza Aleksandra Kozioła do kapitulacji. Na domiar złego podopieczni Józefa Dankowskiego zadają trzeci cios „Piwoszom”, zaliczając trafienie do szatni. Pojedynek oko w oko z goalkeeperem beniaminka 1. ligi wygrał Jarosław Wieczorek, technicznie podcinając piłkę nad interweniującym bramkarzem. Pierwsza połowa zakończyła się wysokim prowadzeniem młodego Górnika Zabrze. W przerwie trener Krzysztof Łętocha dokonał sześciu roszad, a jego kolega po fachu czterech. „Piwosze” nadal długo utrzymywali się przy piłce, ale nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie Damiana Kudły. Po dośrodkowaniach głową uderzali Paweł Smółka oraz Radosław Jacek, ale nie udało im się trafić do siatki. W obydwóch sytuacjach skutecznymi interwencjami popisał się bramkarz „Górników”, który skapitulował dopiero w 85. minucie. Paweł Smółka zdecydował się na uderzenie z dystansu. Piłka odbiła się od poprzeczki, ale obrońca młodego Górnika przy próbie wybicia jej dotknął futbolówki ręką i sędzia bez chwili wahania wskazał na wapno. Pewnym egzekutorem jedenastki był Paweł Smółka. W samej końcówce najskuteczniejszy strzelec Okocimskiego KS Brzesko w sezonie 2011/2012 mógł zmniejszyć rozmiary porażki, ale futbolówkę po jego próbie końcami palców na poprzeczkę sparował Damian Kudła. Ostatecznie mecz-test z Górnikiem Zabrze zakończył się przegraną OKS-u 1:3.

Okocimski KS Brzesko – Górnik Zabrze ME 1:3 (0:3)

Bramki: 85′ Paweł Smółka (k) – 1′ Rafał Jankowski, 37′ Dawid Gajewski, 41′ Jarosław Wieczorek

Okocimski KS Brzesko: Aleksander Kozioł (46′ Dawid Mieczkowski) – Damian Szymonik (46′ Konrad Wieczorek), Radosław Jacek, Rafał Cegliński, Mateusz Wawryka (46′ Jarosław Krzak) – Marek Masiuda (50′ Tomasz Baliga), Piotr Darmochwał (46′ Wojciech Wojcieszyński), Rafał Pietrzak (76′ Szymon Sobczak), Paweł Pyciak (46′ Michał Oświęcimka) – Szymon Sobczak (46′ Robert Trznadel), Tomasz Ogar (46′ Paweł Smółka).

Górnik Zabrze ME: Damian Kudła – Maciej Kiełtyka (46′ Mateusz Kantor), Rafał Otwinowski (46′ Jakub Steuer), Marcin Pluta, Łukasz Cymański (55′ Piotr Krakowiak) – Adrian Świątek, Tomasz Margol (55′ Rafał Kucza), Dariusz Kuźma (76′ Damian Wasil), Dawid Gajewski (46′ Mateusz Lebek) – Jarosław Wieczorek (46′ Michał Skorupski), Rafał Jankowski.

Żółte kartki: Krzak – Gajewski