6 września 2019

Okocimski KS Brzesko obchodzi dziś 86 lat!

Dokładnie 86 lata temu, czyli 6 września 1933 roku powstał Okocimski Klub Narciarski (protoplasta obecnego Okocimskiego KS). Na przestrzeni lat klub kilkukrotnie zmieniał nazwę. W sezonie 1950/51 drużyna pod szyldem Spójni Okocim doszła do 1/8 finału Pucharu Polski ulegając dopiero Stali Lipiny. Przez kilka kolejnych lat „Piwosze” występowali jeszcze jako Sparta Okocim, po czym powrócono do aktualnej nazwy Okocimski KS.

Największe sukcesy brzeski klub święcił w latach 90-tych. Wtedy po raz pierwszy piłkarze Okocimskiego KS awansowali na zaplecze ekstraklasy (ówczesna II liga), w której występowali nieprzerwanie przez 5 sezonów. W sezonie 1994/95 ekipa pod wodzą trenera Witolda Mroziewskiego zajęła 4 miejsce w rozgrywkach II ligi, a rok później awansowała do 1/8 finału Pucharu Polski.

Po wycofaniu drużyny seniorów z rozgrywek drugoligowych w 1998 roku piłkarze na kilka ładnych lat utknęli w IV lidze. Dopiero w 2006 roku po wygraniu barażów z Puszczą Niepołomice „Piwosze” awansowali do ówczesnej III ligi. Kolejne lata to występy na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W 2012 roku ekipa Krzysztofa Łętochy powtórzyła osiągnięcie starszych kolegów z 1993 roku i po raz kolejny awansowała na zaplecze ekstraklasy. Przygoda z nową I ligą trwała jednak tylko 2 sezony, po czym brzeszczanie spadli do II ligi.

Na przełomie 2015 i 2016 klub stanął nad przepaścią. W obliczu dramatycznej sytuacji finansowo-organizacyjnej powtórzył się czarny scenariusz z końca lat 90-tych i pierwszy zespół został wycofany z rozgrywek. Na szczęście zarząd w nowym składzie podjął się trudnego zadania jakim jest ratowanie OKS. Utrzymano wszystkie grupy młodzieżowe, a drużyna seniorów została oparta na wychowankach Okocimskiego. Dzięki zaangażowaniu sponsora generalnego firmy CANPACK powołano do życia Akademię Piłkarską CANPACK Okocimskiego, która skupia wokół siebie 10 grup młodzieżowych w różnym przedziale wiekowym (od skrzata do juniora starszego). Ponadto pierwszy zespół CANPACK Okocimskiego, wzmocniony kilkoma doświadczonymi zawodnikami oraz trenerem Rafałem Polichtem awansował do IV ligi, w której występuje do dnia dzisiejszego.

 

Komentarze