30 lipca 2015

Ligowe zmagania czas zacząć

Po blisko dwumiesięcznej przerwie na ligowe boiska wracają drugoligowcy. W swoim premierowym meczu gracze Can-Pack Okocimskiego Brzesko zmierzą się w najbliższą sobotę 1 sierpnia na wyjeździe z Rakowem Częstochowa. Początek spotkania wyznaczono na godzinę 17. Zawody poprowadzi sędzia Paweł Kantor z Dębicy.

oks_rakow_1415_1

Piłkarze z Brzeska solidnie przepracowali okres przygotowawczy. W zespole nie zaszły większe zmiany personalne. Udało się utrzymać trzon kadry z poprzedniego sezonu. Szeregi Okocimskiego opuścili bramkarz Robert Błąkała oraz rezerwowi: Daniel Duszyk, Michał Guja, Rafał Mazur, Arkadiusz Ryś, Sylwester Tokarz i Sani Goringo Abubakar. W ich miejsce klub pozyskał doświadczonego golkipera Waldemara Sotnickiego z Limanovii Limanowa, pomocnika Filipa Kasińskiego z Garbarza Zembrzyce, a także perspektywicznych młodzieżowców: Krystiana Maślankę (ostatnio Podbeskidzie II Bielsko-Biała) i Łukasza Krówczyńskiego (Proszowianka Proszowice). Działacze Okocimskiego w dalszym ciągu starają się o pozyskanie kolejnych zawodników. W trakcie okresu przygotowawczego podopieczni trenera Tomasza Kulawika rozegrali pięć meczów sparingowych. Z czwartoligowcami: LKS-em Czaniec 4:0 i Orłem Piaski Wielkie 3:2 oraz z trzecioligowymi Podhalem Nowy Targ 1:1, Garbarnią Kraków 1:2 i Unią Tarnów 4:1. Przetarciem przed inauguracją II ligi były zmagania w Pucharze Polski. Okocimski zakończył swój udział w tych rozgrywkach już po pierwszym meczu, w którym to uległ na wyjeździe po rzutach karnych Górnikowi Wałbrzych 0:3. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1. Szkoleniowiec „Piwoszy” ma z pewnością spory ból głowy przed sobotnim spotkaniem w Częstochowie. W ostatnim czasie kontuzji stawu skokowego nabawili się dwaj obrońcy: Jakub Baran oraz Mateusz Wawryka. Zwłaszcza występ tego pierwszego w nadchodzący weekend jest wykluczony, gdyż czeka go kilkutygodniowa rekonwalescencja. Ponadto od sezonu 2015/16 w życie wchodzi limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Wedle nowych przepisów na placu gry może przebywać maksymalnie jeden zawodnik. Na chwilę obecną w kadrze Okocimskiego znajduje się dwóch Ukraińców, napastnik Jurij Hłuszko oraz pomocnik Taras Jaworśkyj.

Niewiele brakło aby ekipa z Częstochowa w bieżącym sezonie reprezentowała grono pierwszoligowców. Podopieczni trenera Radosława Mroczkowskiego po zajęciu czwartego miejsca w tabeli II ligi uzyskali prawo gry w barażach o awans na zaplecze Ekstraklasy. W dwumeczu lepsi okazali się jednak gracze Pogoni Siedlce, którzy mimo remisów 1:1 i 2:2 zachowali ligowy byt. W przerwie letnie w Rakowie nastąpiła prawdziwa rewolucja kadrowa. Z drużyną pożegnało się aż czternastu zawodników, w tym Wojciech Reiman i Artur Pląskowski, zdobywcy w sumie 15 bramek dla częstochowian w poprzednim sezonie. W ich miejsce pozyskano trzynastu graczy, z czego najbardziej znaną postacią jest bramkarz Maciej Mielcarz, przez wiele lat związany z Amiką Wronki, Koroną Kielce i Widzewem Łódź. Częstochowianie podobnie jak gracze z Brzeska bardzo szybko odpadli z Pucharu Polski. Ich pogromcą okazał się trzecioligowy ŁKS 1926 Łomża, który pokonał na własnym boisku Raków 2:1.

W poprzednim sezonie „Piwosze” nie mieli szczęścia do piłkarzy z Częstochowy. Jesienią w Brzesku, jeszcze pod wodzą Dariusza Sieklińskiego ulegli Rakowowi aż 0:3 okupując porażkę kontuzjami Roberta Błąkały i Arkadiusza Garzeła. W rewanżu Okocimski minimalnie uległ pod Jasną Górą 0:1.

MACIEJ PYTKA

Komentarze